Kronik atrial fibrilasyonun cerrahi tedavisinde mini-maze prosedürlerinde kullanılan enerji kaynaklarının sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of the results of energy sources used in mini-maze procedures in the surgical treatment of chronic atrial fibrillation
  1. Tez No: 461610
  2. Yazar: HÜSEYİN GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BAHADIR İNAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Atriyal fibrilasyon(AF) toplumda en sık görülen aritmi olup, çeşitli yaş gruplarına göre % 0.4-10 arasında değişen oranlarda yaygınlığı tariflenmiştir(1). Atriyal fibrilasyon hastalarında artmış tromboemboli ihtimali, konjestif kalp yetmezliği insidansında artış ve yüksek mortalite ile ilişkili bulunmuştur. Atriyal fibrilasyonu olan hastaların normal sinüs ritmine çevrilmesinin AF'nin tromboemboli ihtimalini azalttığı yaşam kalitesini artırdığı ve kalp yetmezliği semptomlarında azalma sağladığı çeşitli çalışmalarda saptanılmıştır. Bu bulgular ışığında AF tanısı mevcut olan hastalara sinüs ritminin temini için kardiyoversiyon işlemi önerilmekteyse de; başarılı kardiyoversiyon işlemi sonrasında bile erken dönem hastaların büyük kısmında AF'nin tekrarladığı tespit edilmiştir. Atriyal fibrilasyon tanısı mevcut olup; açık kalp cerrahisi uygulanan, ablasyon işlemi uygulanmayan hastalarda atriyal fibrilasyonun işlem sonrası sinüs ritmine dönme oranları yapılan çalışmalarda %20-40 oranlarında bildirilse de, Cox ve arkadaşları tarafından geliştirilen, iki kez modifiye edilen MAZE prosedürü ile %70-97 aralığında değişen oranlarda sinüs ritmine çevrilebildiği gösterilebilmiştir. Maze prosedürü ile başarılı sonuçlar olmasına karşın, 45-60 dakika süren işlem süresi, işlem sonrası kanama, kross klemp süresini uzatma gibi problemler oluşturması nedeni ile perkütan endokardial ablasyon için kullanılan enerji türlerinin açık kalp cerrahisi uygulanırken kullanılması alternatif olarak önerilmiştir. Melo ve arkadaşları tarafından kullanılmaya başlanan bu yöntem ile radyofrekans ablasyon işlemi, Maze prosedürü ile kıyaslanabilecek düzeyde başarılı sonuçlar ortaya çıkarmıştır ve böylece dünyada yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Radyofrekans ablasyonun başarlı sonuçları sonrası, farklı enerji türleri de alternatif olarak denenmiştir. Yaygın kullanılan literatürde başarılı sonuçları olan radyofrekans unipolar ablasyon, radyofrekans bipolar ablasyon, mikrodalga ablasyon, yüksek sensitif ultrasound ablasyon, kriyoablasyon ve koter ablasyon işlemleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Çalışmamızda açık kalp cerrahisi yapılacak 218 hastaya uygulanacak cerrahi işleme ek olarak radyofrekans ablasyon(unipolar/bipolar) ve kriyoablasyon işlemi uygulandı. Çalışmamızın amacı kronik atriyal fibrilasyon tanısı olan, açık kalp cerrahisi işlemi uygulanacak hastalarda intraoperatif radyofrekans ve kriyoablasyon uygulanan hastalarda sinüs ritmini tesis etmek ve böylece atriyal fibrilasyonun olası mortalite ve morbiditesini azaltmak, işlem sonrası hastaların yaşam kalitesini artırmak, tedavi masraflarını azaltmak ve kullandığımız enerji kaynaklarının etkinliğini ve güvenirliliğini denetleyerek klinikte yaygın kullanımını sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Atrial fibrillation (AF) is the most common arrhythmia in the population and is described as a prevalence ranging from 0.4% to 10%. Increased thromboembolism in patients with atrial fibrillation has been associated with increased incidence of congestive heart failure and high mortality. Conversion of patients with atrial fibrillation into normal sinus rhythm has been shown in several studies to reduce the likelihood thromboembolism in atrial fibrillation, improve quality of life, and reduce symptoms of heart failure. In these findings, although cardioversion is recommended for the diagnosis of sinus rhythm in patients with atrial fibrillation, it has been found that atrial fibrillation recurs in the majority of early-stage patients even after successful cardioversion. Although, the rate of return to sinus rhythm after the atrial fibrillation procedure (open heart surgery without ablation) was reported to be 20-40% in the studies. It has been shown that these rates can be 70-97% in the double-modified MAZE procedure developed by Cox et al. Despite successful results with the MAZE procedure, the use of energy types used for percutaneous endocardial ablation when operating open heart surgery has been proposed as an alternative. Because of 45-60 minutes of operation, bleeding after operation, extension of the cross-clamp time, etc. in the MAZE procedure. This method (Radiofrequency ablation procedure in the open heart surgery) has been started to be used by Melo et al. demonstrates successful results that can be compared with the Maze procedure and is thus widely used in the world. After successful results of radiofrequency ablation, different types of energy have been tried alternatively.Radiofrequency unipolar ablation, radiofrequency bipolar ablation, microwave ablation, high-sensitivity ultrasound ablation, cryoablation and cautery ablation procedures are widely used with successful results in the literature. In our study, radiofrequency ablation (unipolar/bipolar) and cryoablation were performed in addition to surgical treatment for 218 patients to undergo open heart surgery. The aim of our study was to provide sinus rhythm and thus to reduce the possible mortality and morbidity of atrial fibrillation, to increase the life quality of the patients after the procedure, to reduce the cost of treatment and to ensure widespread clinical use by monitoring the effectiveness and reliability of the energy resources we use in patients with chronic atrial fibrillation who undergo open-heart surgery and who undergo intraoperative radiofrequency and cryoablation.