Bir üniversite hastanesi aile hekimliği polikliniğine başvuran hastaların erişkin aşıları hakkındaki farkındalıklarının ve mevcut erişkin aşılanma durumlarının tespiti ve değerlendirilmesi
Detection and evaluation of awareness and present situations of adult vaccinations of patients attending to a university hospital family medicine outpatient clinics
  1. Tez No: 461611
  2. Yazar: HİLAL CANDAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE SELDA TEKİNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Giriş ve Amaç: Son yüzyıl içerisinde görülen tıbbi gelişmeler ile infeksiyon hastalıkları önemli ölçüde kontrol altına alınmıştır. Bu amaçla infeksiyon zincirini kırmaya yönelik çalışmalar içerisinde erişkin bağışıklamanın çok önemli bir rolü bulunmaktadır. Çalışmamızda, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Poliklinikleri'ne başvuran hastaların erişkin aşıları hakkındaki bilgi düzeylerini, bu aşılarla aşılanma oranlarını saptamak, erişkin bağışıklama hakkında bireylerin farkındalıklarının arttırılmasına ve aşılama oranlarında artış sağlanmasına katkı sağlamak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma için 1 Ağustos 2016-30 Eylül 2016 tarihleri arasında, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Poliklinikleri'ne başvuran 18-65 yaş arası, psikiyatrik hastalık tanısı olmayan kişilerden ankete katılımları rica edilmiştir. Katılmayı kabul eden 279 kişiye; 6 adet sosyodemografik soru, 26 adet bireylerin erişkin aşıları hakkındaki bilgi düzeyi ve erişkin aşılanma durumlarını değerlendirme amaçlı olmak üzere toplam 32 sorudan oluşan anket uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizi SPSS v15.0 for Windows paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Gruplar arası karşılaştırmada tek yönlü varyans analizi ya da Ki-kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: With medical developments seen in the last century, infectious diseases had been considerably under control. For this purpose, adult immunization has a crucial role in efforts to break the chain of infection. In our study, it was aimed to determine the level of knowledge about adult vaccinations, the rates of immunization with these vaccinations, increase the awareness of the individuals about adult immunization and the vaccination rates of the patients who applied to Ankara University School of Medicine Department of Family Medicine outpatient clinics. Materials and Methods: Patients between the ages 18-65, who has never been diagnosed with a psychiatric disease and admitted to Ankara University School of Medicine Department of Family Medicine outpatient clinics between August 1 and September 30, 2016 were asked to participate to the survey. The survey including 32 questions (6 questions about demographical characteristics and 26 questions about the knowledge of adult vaccinations and the status of adult immunization) was applied to the persons who agreed to participate. The collected data were analyzed by using SPSS Version 15.0 for Windows program. One-way variance analysis or Chi-square test was used for comparison between the groups. Any p- value less than 0.05 was considered statistically significant. Results: 187 (%67) female and 92 (%33) male, in total of 279 people were participated to the study. The mean age of the participants was 38,35 ± 10,637. It was seen that 36 (16.9%) of the participants were health care workers. It was observed that; influenza, hepatitis B and tetanus were the most commonly known vaccines and most of the participants had knowledge about vaccines through a doctor. 209 (74.9%) of the participiants had at least one adult vaccination and the most common ones were tetanus, hepatitis B and influenza vaccination. It was found that 97 (34.8%) of the participants had influenza vaccination at least once in adulthood and that there was a significant difference between age groups (p = 0,036). It was found that 59 participants (21.1%) consider pneumococcal vaccination necessary in adulthood and there was a significant difference between age groups (p = 0.022); suggesting that the proportion of those who think that pneumococcal vaccination is necessary in adulthood was seen to increase in the age group of 50 years and over.