İlkokul çocuklarında horlama ve uyku ile ilişkili solunum bozuklukları semptomları sıklığının değerlendirilmesi
Assessing the frequecy of snoring and symptoms of sleep disordered breathing in primary school children
  1. Tez No: 461618
  2. Yazar: ESRA ASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ÜLKER TAMAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaçlar: Uyku bozuklukları çocuklarda tüm yaşlarda görülmektedir. Habitüel horlama, obstrüktif uyku apne sendromunun (OUAS) en önemli semptomu ve risk faktörüdür. OUAS tanınmadığında çocuklarda gelişim geriliği, kardiyopulmoner hastalıklar, nörokognitif ve davranışsal bozukluklara yol açabilir. Çocuklarda habitüel horlama ve uyku ile ilişkili solunum bozukluğu semptomlarının sıklığı ve risk faktörlerinin saptanması amaçlandı. Gereç ve yöntemler: İlkokul çocuklarında yürütülmüş olan bu kesitsel araştırmada ebeveynler tarafından uyku alışkanlıkları ve horlama ile ilgili risk faktörlerini sorgulayan anket dolduruldu. Anket sonuçlarına gore çocuklar hiç horlamayanlar, ara sıra horlayanlar ve habituel horlayanlar olarak üç grupta sınıflandırıldı. Ek olarak habitüel horlama ile birlikte tanıklı apne ve uykuda nefes almada güçlüğü olanlar OUAS için yüksek riskli horlayanlar olarak tanımlandı. Bulgular: Dokuz yüz anket formundan 713 (%79,2)'ü değerlendirmeye alındı. İlkokul çocuklarında horlama sıklığı yaklaşık %20, habitüel horlama sıklığı ise %7,3 bulundu.
Özet (Çeviri)
Objectives: Sleep disordered breathing are seen in children at all ages. Habitual snoring is the most important symptom of obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) and is a major risk factor. OSAS when underestimated, can cause growth failure, cardiopulmonale and neurobehavioral disorders including school failure. The aim of the study was to determine the prevalence and risk factors of habitual snoring and sleep- disordered breathing symptoms in primary school children. Materials and Methods: A cross-sectional study was conducted in primary school children. Questionnaires were filled in by parents regarding sleep habits and possible risk factors of snoring. According to answers, children were classified into three groups: non-snorers, occasional snorers, and habitual snorers. Additionally children were grouped as high risk snorers for OUAS who were habitual snorers and had observed apnea and difficulty breathing during sleep. Results: The response rate was 79.2%; 713 of 900 questionnaires were fully completed and analyzed. The prevalence of snoring and habitual snoring was 20% and 7.3%, respectively.