Klinik nutrisyon polikliniğinde takip edilen hastalarda beslenme tedavisinin nütrisyonel durum, antropomotrik ölçümler, kas kitlesi ve laboratuvar parametreleri üzerine etkisi
The effect of nutritional supportive treatment on nutritional status, anthropometric measurements, muscle mass,and laboratary parameters on patients of clinical nutrition outpatients' clinic
- Tez No: 461621
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT SAKA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş ve Amaç: Malnütrisyon, normal dışı gıda alımı veya artmış katabolik yıkıma bağlı olarak vücut kompozisyonunda bozulma olması ve buna ikincil fiziksel ve mental fonksiyonların gerilemesi, organ fonksiyonlarının bozulması ve immun yetersizlik gelişmesi sonucunda morbidite ve mortalitenin arttığı durum olarak tanımlanabilir. Özellikle ileri yaşta daha çok olmak üzere malnütrisyon, kronik hastalıklara yüksek oranda eşlik etmekte ve bu sebeple önemli bir halk sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışmanın amacı 2011 - 2016 yılları arasında İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Klinik Nutrisyon Polikliniğine başvuran erişkin yaş grubundaki hastaların nütrisyon durumlarının değerlendirilmesi ve malnütrisyon riski (MR) tespit edilen hastaların nütrisyon tedavisinin, klinik ve laboratuvar parametreleri üzerine olan etkisini irdelemektir. Materyal Metod: Retrospektif kesitsel tanımlayıcı bir çalışma olarak planlanan bu çalışmada İstanbul Tıp Fakültesi Klinik Nütrisyon Birimi tarafından 2011- 2016 yılları arasında polikliniğe başvuran hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların malnütrisyon risklerinin ortaya konması için yapılan NRS-2002 puanlamaları, albümin, CRP, VKİ değerleri, eşlik eden hastalıkları ve malnütrisyon riski saptanan hastalara başlanan nütrisyonel destek tedavileri değerlendirildi. Bulgular: Toplam 1118 hasta değerlendirmeye alındı. Hastaların ortanca yaşı 58 ve %37.6'sı ≥65 yaş idi. En sık görülen iki hastalık %32.2 ile kanser ve %16.7 ile Diabetes mellitus idi. Polikliniğe yönlendirilen hastaların %89.2'sinde MR tespit edildi. MR tespit edilen hastaların %69.9'una enteral nütrisyon destek tedavisi verildi ve en sık yüksek enerji/protein ürünü kullanıldı. MR olan hastaların uzun dönem takiplerinde %68'inde kilo, %66.2'sinde yağ oranı, %35.4'ünde viseral yağ oranı, %56.1'inde kas kütlesi oranı ve %70.8'inde serum albumin düzeyi artışı gözlendi. Sonuç: Kronik hastalıkları sebebiyle ayaktan takip ve tedavi edilen hastaların nütrisyonel durumlarının değerlendirilmesi ve riskli bireylerin tedavi ve takiplerinin yapılabilmesi için klinik nütrisyon polikliniğinin varlığı önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction / Aim: Malnutrition is an under/overnutrition state or caused by increased catabolic stress due to acute or chronic diseases resulting in abnormal body composition, inadequate physical and mental functions, organ system abnormalities, immune deprivation, increased morbidity and mortality. Malnutrition prevalence is increased with ageing and chronic diseases which is an important public health problem. In this retrospective study, our aim is to examine the nutritional status and nutrition treatment practices of our adult patients in Clinical Nutrition Outpatient Clinic. Material / Method: This study was designed as a descriptive retrospective cross-sectional research to evaluate the results of nutritional screening and treatment of adult patients implemented by Istanbul Medical Faculty Clinical Nutrition Outpatient Clinic between 2011 and 2016. Demographic data, anthropometric measurements, NRS-2002 scores, serum albumin, CRP levels, body mass index (BMI) values and bioelectrical impedance analysis were obtained and any given nutrition treatment was noted. The data was analyzed to asses if there is any relation with malnutrition risk. Results: Data of 1118 patients were evaluated. The mean age was 58 and 37.6% of the patients were ≥65 aged. Cancer (32.2%) was the most frequent diagnosis followed by DM (16.7%). 89.2% of the patients had malnutrition risk (MR). 69.9% of the patients with MR received enteral nutrition treatment with the most frequent nutrition supplement used was high energy/protein formula. Long term follow-up results showed increased serum albumin in 70.8% (mostly independent from serum CRP), weight gain in 68%, fat gain in 66.2%, visseral fat gain in 35.4% and muscle mass gain in 56.1% of the patients. Conclusion: Clinical nutrition outpatient clinics are beneficial for the assesment and treatment of malnutrition in patients under risk those are old aged and/or have co-morbidities.