Hipertansiyon ve warfarin kullanımının travmatik kafa içi kanamalara etkisi
Effect of hypertension and use of warfarin on intracranial bleeding
  1. Tez No: 461631
  2. Yazar: MUSTAFA CİHAD GÖKTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İMDAT ELMAS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kişinin travmaya maruziyeti esnasında kendisinde mevcut olan hipertansiyon ve warfarin kullanımını gerektiren hastalıkların bulunması, kafa travmasının yaralanma veya ölüme ne gibi bir katkıda bulunduğunu değerlendirme açısından zorluklar ortaya çıkarmaktadır. Literatürde bu konudaki deneysel çalışmaların eksikliği travmanın ölüm veya yaralanmaya olan etkisini belirlemeyi zorlaştırmaktadır. Bu deneysel çalışmada hipertansiyonun, kafa travması sonrasında meydana gelen kafa içi kanama ve beyin ödemi üzerine etkileri değerlendirilmiştir. Çalışmada 76 adet wistar albino dişi sıçan kullanıldı. Deney esnasında karşılaşılan zorluklar nedeniyle warfarinle ilgili deney gruplarından vazgeçildi ve kontrol, hipertansiyon, travma ve hipertansiyon+travma grupları oluşturuldu. Hipertansiyon oluşturulması amacıyla sıçanların içme suyuna litre başına 1 g L-NAME eklendi ve bu uygulamaya 14 gün boyunca devam edildi. Tansiyon ölçümleri femoral arter içerisine yerleştirilen bilgisayara bağlı bir kateter yardımıyla yapıldı. Hafif düzeyde travma oluşturmak amacıyla Marmorau'nun ağırlık düşürme metodu modifiye edilerek kullanıldı. Kafa içi kanama miktarını ölçmek için travmadan 24 saat sonra hayvanlara transkardiyal perfüzyonla yıkama yapıldı ve beyin damarlarının kandan temizlenmesini takiben beyin dokuları homojenize edildi. Santrifüj sonrası spektrofotometre ile absorbsiyon değerleri elde edildi. Ödem oranının tespiti için travmadan 24 saat sonra beyin dokuları çıkarıldı ve yaş ağırlık tartıldı. Ardından dokular etüvde 24 saat bekletildikten sonra dokuların kuru ağırlıkları tartıldı ve 24 saat içerisinde kaybedilen sıvı miktarı hesaplandı. Kafa içi kanama ve beyin sıvı içeriği değerlendirmesi sonrası elde edilen değerler SPSS 21 ile istatistiksel olarak değerlendirildi. Beyin ve beyincik dokusunda; travma grubunda hemoglobinin diğer gruplara göre anlamlı şekilde arttığı, hipertansiyonun oluşturulduğu gruplarda ise hemoglobinin kontrol grubuna göre artış göstermediği görüldü. Beyin sapından elde edilen hemoglobin değerlerine bakıldığında ise; hipertansiyon ve hipertansiyon+travma grubunda, travma grubuna göre hemoglobin düzeyinin anlamlı şekilde düşük olduğu izlendi. Ödem oranları karşılaştırıldığında; beyin ve beyincik dokusunda gruplar arasında anlamlı bir farklılık izlenmedi. Beyin sapında ise hipertansiyon+travma grubunda diğer gruplara göre beyin sıvı içeriği oranının anlamlı derecede düşük olduğu gözlendi. Sonuç olarak, hipertansiyonun kafa travmasında beyin dokularındaki kanamayı anlamlı derecede azaltan bir etkisi olduğu izlendi.
Özet (Çeviri)
During exposure to head trauma, present hypertension and some diseases that require the use of warfarin exposes assessment difficulties in terms of a contribution to injury or death. The lack of experimental studies in the literature on this subject makes it difficult to determine the effect of the trauma to injury or death. In this experimental study, the effects of hypertension on intracranial hemorrhage and brain edema after head trauma were evaluated. In this study, 76 female Wistar albino female rats were used. Because of the difficulties encountered during the experiment, warfarin-related experimental groups were excluded and control, hypertension, trauma, and hypertension + trauma groups were formed. To establish hypertension, 1 g L-NAME per liter of drinking water was added to rats and continued for 14 days. Blood pressure measurements were made with a computerized catheter placed in the femoral artery. Marmorau's weight reduction method was modified and used to create a mild trauma. To measure the amount of intracranial bleeding, the animals were washed with transcardial perfusion 24 hours after trauma and the brain tissues were homogenized following the clearance of the brain vessels. After centrifugation, absorbance values were obtained by spectrophotometer. To determine the edema ratio, twenty-four hours after trauma, brain tissue was removed and age weight was weighed. Statistical analyses were carried out using the SPSS 21.0 software package (SPSS Inc., Chicago, Ill., USA). At evaluation of brain and cerebellum tissue; it was seen that hemoglobin in the trauma group increased significantly compared to the other groups and that in the groups in which the hypertension was formed, hemoglobin did not increase compared to the control group. When hemoglobin values obtained from brain stem were evaluated, it was observed that hypertension and hypertension + trauma group were significantly lower than hemoglobin level according to the trauma group. At the comparison of edema values; no significant difference was observed between groups in brain and cerebellum tissues. In brain stem, the ratio of brain fluid content in hypertension + trauma group was significantly lower than other groups. As a result, it was observed that hypertension was an effect that significantly reduced the bleeding in brain tissues during head trauma.