Hemodiyaliz hastalarında atrial fibrilasyon sıklığı, atrial fibrilasyon ile ilişkili risk faktörleri ve tedavi yaklaşımının değerlendirilmesi
- Tez No: 818146
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN NERGİZOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Giriş: Atrial Fibrilasyon (AF) normal popülasyonda en sık görülen aritmidir. Genel popülasyonda AF prevalansı %2.3 ile %3.4 arasında değişmektedir [1, 2]. AF varlığı yaşam kalitesini bozan bir faktör olmasının yanında kalp yetmezliği, serebrovasküler olay (SVO) gibi morbiditelere ve ölüme sebep olabilmektedir [3]. Kardiyovasküler hastalıklar kronik böbrek hastalıklarının en sık rastlanan ölüm nedenidir. Atrial fibrilasyon başta kalp yetmezliği ve tromboembolik olaylara yol açarak bu duruma katkıda bulunur. Son Dönem Böbrek Yetmezliği (SDBY) ve Hemodiyaliz uygulaması (HD) AF gelişiminde önemli bir risk faktörüdür [4] [5]. Bu hastalarda yaş, koroner kalp hastalığı varlığı, ekokardiyografik (EKO) anormallikler, kalp yetmezliği, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), hipertansiyon (HT), inme (SVO), düşük prediyaliz sistolik kan basıncı, HD tedavisinin süresi ve yöntemi haftada diyalize girme sıklığı, diyaliz süresi ve UF miktarı gibi çok sayıda faktörün AF gelişimi ile ilişkili olduğu gösterilmiştir [6-10] Genel popülasyonda antikoagülan kullanımının SVO gelişimini azalttığı bilinirken hemodiyaliz hastalarında ve antikoagülan kullanımı artmış hemorajik SVO ve majör kanama riski nedeniyle tartışmalıdır. Bu sebeple de AF hastalarında varfarin/antikoagülan kullanımının beklenenden düşük (yaklaşık %25) olarak bildirilmektedir [7, 11-13]. Türkiye 'de sıklığı ve tedavi yaklaşımını değerlendirmek üzere bu çalışmayı planladık. Gereç ve Yöntem: Ankara ilindeki 3 diyaliz merkezinde Mayıs /2021 ile Mayıs/2023 arasında HD e girmiş hastaların dosya ve sistem kayıtları retrospektif olarak ele alındı. Düzenli kayıtları olan 405 hasta çalışmaya dahil edildi. Hasta, AF varlığı ve tipi (paroksismal, persistan/permanent açısından değerlendirildi. Tüm hastaların demografik özellikleri, HD parametreleri, eşlik eden hastalıkları, kullandıkları ilaçları gözden geçirildi. Bulgular: Çalışmamızda AF sıklığı %12,8 olarak tespit edildi. AF tipleri değerlendirildiğinde; paroksismal 17 (%4,2), persistan/permanent 35 (%8,6). Hastaların 165' i (%40,7) kadın; 240'ı (%59,3) erkekti. Ortalama yaş 62,3±13,9 ve ortanca yaş 64'tü. SDBY sebepleri incelendiğinde: 184 (%45,7) hasta HT, 126 (%31,3) hasta DM, 27 (%6,7) hasta glomerülonefrit (GN), 18 (%4,5) polikistik böbrek hastalığı (PKBH), 6 (% 1,5) piyelonefrit, 6 (%1,5) hasta amiloidoz olarak görüldü. Eşlik eden hastalıkları incelendiğinde: 173 (%42,7) hastada DM, 351 (%86,7) hastada HT, 88 (%21,7) hastada kronik kalp yetmezliği (KKY), 200 2 (%49,4) hastada koroner arter hastalığı (KAH) görüldü. 310 (%78,9) hastanın haftada 3 defa HD'ye girdiği ve ortalama HD süresinin ortalama 4 saat ve UF miktarının ise ortalama 2996±979,7 olduğu görüldü. Hastaların diyaliz öncesi ortalama sistolik kan basıncı 133,9±20,3 mm/Hg idi. 18 hastanın EF
Özet (Çeviri)
İntroduction: Atrial Fibrillation (AF) is the most common arrhythmia in normal population. Its prevalence in the general population ranges from 2.3% to 3.4% [1, 2]. AF can cause morbidities such as myocardial infarction, stroke and death. [3]. Cardiovascular diseases are the most common cause of death among patients with chronic kidney diseases. Atrial fibrillation contributes to this situation by leading primarily to heart failure and thromboembolic events. End Stage Renal Failure (ESRD) and Hemodialysis (HD) are important risk factors for the development of AF [4,10]. In these patients it has been shown that many factors such as age, presence of coronary heart disease, echocardiographic (ECHO) abnormalities, heart failure, chronic obstructive pulmonary disease (COPD), hypertension (HT), stroke, low predialysis systolic blood pressure, duration and method of HD treatment, frequency of dialysis per week, duration of dialysis and amount of UF are associated with the development of AF [5-9]. While it is known that anticoagulants reduces the risk of ischemic stroke in the general population, the use of anticoagulants in hemodialysis patients is controversial due to increased risk of hemorrhagic stroke and major bleeding. Therefore, the use of warfarin/anticoagulants in AF patients is reported to be lower than expected (approximately 25%) [6, 11, 14, 15]. The purpose of this study is to evaluate the frequency of anticoagulant use and anticoagulant treatment algorithm among patients undergoing HD in Turkey. Methods: Files and system records of patients who underwent HD between May/2021 and May/2023 in 3 dialysis centers in Ankara of were reviewed retrospectively. 405 patients were included in the study. The patients were evaluated in terms of the presence and type of AF (paroxysmal, persistent/permanent). Demographic characteristics, HD parameters, comorbidities and medications used by the patients were reviewed. Results: In our study, the frequency of AF was found to be 12.8%. 165 of the patients (40.7%) were female; 240 (59.3%) were male. The mean age was 62.3±13.9 years and the median age was 64 years. The underlying causes of ESRD were as follows: 184 (45.7%) patients with HT, 126 (31.3%) patients with DM, 27 (6.7%) patients with glomerulonephritis (GN), 18 (4.5%) patients with polycystic kidney disease (PCKD), 6 (1.5%) patients had pyelonephritis and 6 (1.5%) patients had amyloidosis. 4 The comorbidities were: DM in 173 (42.7%) patients, HT in 351 (86.7%) patients, Chronic Heart Failure (CHF) in 88 (21.7%) patients, Coronary Artery Disease (CAD) in 200 (49.4%) patients. The mean systolic pressure of the patients before dialysis was 133.9±20.3 mm/Hg. EF of 18 patients was