Marine aerosols' contributions to indoor particulate matter concentrations in Dolmabahce Palace
Dolmabahçe Sarayı iç hava partikül madde derişimlerine deniz aerosollerinin katkısı
- Tez No: 461654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Son yıllarda yapılan çalışmalarda, hava kirliliğinin kültürel ve tarihi yapılara ve malzemelere zarar verdiği net bir şekilde görülmüştür. Müzeler, galeriler, kütüphaneler ve arşivler hava kalitesi faktörü dikkate alındığında önemli bir risk altındadır. İstanbul'un tarihi ve kültürel yapısının korunmasına yönelik yapılacak olan çalışmalar ve uygulamalara hava kalitesinin etkilerinin ve yol açtığı hasarların incelenerek bertaraf edilmesi için yapılacak uygulamaları da dâhil etmek artık bir zorunluluktur. Bu sebepler doğrultusunda Dolmabahçe Sarayı araştırma alanı olarak seçilmiştir. Deniz kaynaklı aerosolların Dolmabahçe Sarayı iç ortam ve dış ortam deniz kaynaklı sodyum (Na) ve klor (Cl), derişimlerine olan katkısı incelenmiştir. Bu amaçla bir yıl boyunca wet candle yöntemiyle 5 örnekleme noktası ve kaskat impaktör yöntemiyle de 7 örnekleme noktası seçilerek, aylık ve mevsimsel olmak üzere saray içi ve saray dış ortamında temsilen örneklemeler yapılmıştır. Wet Candle ve Kaskat İmpaktör yöntemiyle toplanan örneklerin anyon ve katyon analizleri İyon Kromatogrofi (IC) cihazında yapılmıştır ve korozyon açısından yüksek risk altındaki odalar belirlenmiştir.Dolmabahçe Sarayında sodyum ve klor değerlerinin yaz mevsiminde daha yüksek olduğu, özellikle sarayın denize bakan cephesindeki iç ortamın daha çok etkilendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Museums, galleries, libraries, and archives are facing an important risk in consideration of air quality factor. Nowadays, it is inevitable that practices to be performed in order to evaluate air quality and eliminate its harmfull effects should be added those future studies and practices to be conducted for preserving historical and cultural structure of İstanbul. Dolmabahçe Palace was chosen as the research area in parallel with this purpose. Within the scope of this study, the contribution of marine based aerosols to Palace's indoor and outdoor marine based sodium (Na) and chlorine (Cl) concentrations is evaluated. For this purpose, we performed wet candle method and cascade impactor method in monthly sampling and seasonal sampling through a year to mimic indoor and outdoor environment of the palace. Analyses of samples collected and were performed with ion chromatography (IC) device. Rooms with high risk in terms of corrosion were determined by using two different models. It was observed that aerosol rates for sodium and chloride in Palace are high during summer and especially indoor environment of the seaside of the palace is more affected.