Dynamic improved complete ensemble empirical mode decomposition
Dinamik gelişmiş tümden birleşik görgül kip ayrışımı
  1. Tez No: 461655
  2. Yazar: SUZANNE HUSSEIN
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. KADİR TUFAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Görgül Kip Ayrışımı ((EMD) ̇) doğrusal olmayan sistemlerden kaynaklanan durağan olmayan işaretleri analiz etmek için kullanılan adaptif (veri-beslemeli) bir zaman/frekans metodudur. (EMD) ̇'nin en önemli problemi orjinal sinyal analiz edilirken elde edilen“mod-karıştırması”denilen fenomendir. Bu problemi gidermek için bir çok gürültü-desteklemeli metod önerilmiştir.“Adaptif-Gürültü İçeren Gelişmiş Tümden Birleşik Görgül Kip Ayrışımı”((ICEEMDAN) ̇) (EMD) ̇'nin bütün özelliklerini kazanmaktadır. Bu çalışmada, bu son metotta geliştirmeler yapılmış, daha az gürültülü ve fiziksel anlamı daha fazla bileşen elde edilmiştir. Metodumuzdaki kazandırdıklarını açıklamak için yapay bir sinyal analiz edilmiştir. Son olarak, iki biyomedikal işaret (ECG ve EEG) çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Empirical mode decomposition ((EMD) ̇) is an flexible (data-driven) time-frequency method to investigate non-stationary signals originating from nonlinear systems. (EMD) ̇ has main problem obtained when original signal is analyzed called“ mode mixing”. Many methods with noise-assisted suggested to alleviate this problem. Among them, Improved (CEEMD) ̇ with adaptive noise ((ICEEMDAN) ̇) recouped the totality features of (EMD) ̇. In this study, we offer enhancements on this previous technique, gaining elements with minimum noise and extra physical meaning. To explain the abilities of our new method, an simulation signal is analyzed. And two real biomedical signals (ECG and EEG) are decomposed.