Finite difference method for integral-differential equation of the hyperbolic type
Hiperbolik tipi integral-diferensiyel denklem için sonlu fark metodu
  1. Tez No: 461665
  2. Yazar: ZİLAL DİREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAKSAT ASHRAYYEV, YRD. DOÇ. DR. NECMETTİN AĞGEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tezde, hiperbolik tipi lineer ve yarı lineer integral-diferansiyel denklemlerin yaklaşık çözümlerini elde etmek için birinci ve ikinci mertebeden doğruluk fark şemaları kurulmuştur. Bu sonlu fark şemaları için kararlılık analizi yapılmıştır. Çok boyutlu iki bağımsız değişkenli hiperbolik tipi integral-diferansiyel denklemler için nümerik uygulamalar yapılmıştır. Teorik sonuçlar nümerik örnekler ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the first order and the second order of accuracy difference schemes are constructed for obtaining the approximate solutions of linear and semilinear Integral-Differential equations of the hyperbolic type. The stability estimates for the solutions of these difference schemes are established. As an application, numerical treatment of the initial-boundary value problem for the multidimensional Integral-Differential equation of hyperbolic type with two dependent limits is illustrated. Theoretical results are supported by numerical examples.