Development of an electrochemical immunosensor for the detection of E. coli O157:H7
E. coli O157:H7 tespiti için elektrokimyasal immünosensör geliştirilmesi
- Tez No: 461671
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LOKMAN ALPSOY, DOÇ. DR. MEHMET ŞENEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Microbiology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yaygın olarak bilinen ve tehlikeli olan gıda patojenlerinden Escherichia coli O157:H7 bakterisini tespit edebilen amperometrik elektrokimyasal bir immünosensör geliştirildi. Yeni bir yöntem olan bu immünosensör kalem ucu grafit elektrot üzerine hibrit biyonanokompozit PPy/AuNP/MWCNT/Chi ile modifiye edilme esasına dayanmaktadır. Bu hibrit kompozit platform üzerine E. coli O157:H7 bakterisine özgü bir monoklonal antikor yerleştirildi. Bu şekilde hazırlanan platform CV (Cyclic Voltammetry) ile karakterize edildi. Uygun koşullar altında elde edilen sonuçlarda gram negatif ve patojen olan E. coli O157:H7 suşu bu metoda göre tespit edilebildi. Tespit edilen bakteri sayı aralığı ise 3 x 101 - 3 x 107 cfu/mL dir. PBS tampon çözeltisinde tespit edilme alt limiti ise 30 cfu/mL dir. Özet olarak, geliştirmiş olduğumuz bu amperometrik immünosensör; yüksek hassaslığının yanı sıra güvenilir, sadece E.coli O157:H7 suşuna özgü bir sensör olduğu ve bu haliyle de gıda kalite ve güven kontrol çalışmalarında tercih edilebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
An amperometric electrochemical immunosensor for the common food pathogen Escherichia coli O157:H7 was developed. This novel immunosensor based on the PPy/AuNP/MWCNT/Chi hybrid bionanocomposite modified pencil graphite electrode (PGE). This hybrid bionanocomposite platform was modified with anti-E. coli O157:H7 monoclonal antibody. The prepared bionanocomposite platform and immunosensor was characterized by using cyclic voltammetry (CV). Under the optimum conditions, the results have shown the order of the preferential selectivity of the method is gram negative pathogenic species E. coli O157:H7. Concentrations of E. coli O157 from 3 x 101 to 3 x 107 cfu/mL could be detected. The detection limit was approximately 30 cfu/mL in PBS buffer. Briefly, we developed a high sensitive amperometric immunosensor for specific detection of E. coli O157 contamination with the use of sandwich assay evaluated in this study offered a reliable means of quantification of the bacteria. For the applications in food quality and safety control, our immunosensor showed reproducibility and stability.