Alkanna cordifolia bitkisinin kök ve toprak üstü kısımlarının yara iyileştirici etkisinin İn Vitro yöntemlerle incelenmesi
Investigation of the wound healing effect of the root and aerial parts of Alkanna cordifolia plant with In Vitro methods
- Tez No: 944914
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHAL GÜVENALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, Alkanna cordifolia bitkisinin kök ve toprak üstü kısımlarından elde edilen metanol, tereyağı ve zeytinyağı ekstrelerinin in vitro yara iyileştirici etkileri değerlendirilmiştir. İnsan dermal fibroblast hücre hattı kullanılarak gerçekleştirilen biyolojik testlerde, hücre canlılığı ve sitotoksisite düzeyleri MTT ve LDH analizleriyle belirlenmiş; oksidatif denge üzerine etkiler TAS ve TOS testleriyle incelenmiştir. Ayrıca, yara iyileşmesinde rol oynayan BEK ve TGF-β1 proteinlerinin ekspresyon düzeyleri immünfloresan boyama yöntemiyle analiz edilmiştir. Genotoksisite değerlendirmesi kapsamında, mutajenik potansiyel Ames testi ile; kromozomal düzeyde etkiler ise Allium cepa testi ile araştırılmıştır. Elde edilen bulgular, özellikle metanolik ekstrelerin (AKM ve ATM) düşük konsantrasyonlarda hücre canlılığını ve proliferasyonunu artırdığını, antioksidan kapasiteyi yükselttiğini ve yara iyileşmesini destekleyen proteinlerin ekspresyonunu olumlu yönde etkilediğini göstermiştir. Buna karşın, bazı tereyağı ve zeytinyağı ekstreleri yüksek konsantrasyonlarda sitotoksik ve oksidatif etki oluşturmuş; LDH analizlerinde hücre zar bütünlüğünde bozulmalar tespit edilmiştir. Ames ve Allium cepa testlerinde ise incelenen doz aralıklarında mutajenik bir etkiye rastlanmamıştır. Sonuç olarak, A. cordifolia ekstrelerinin uygun dozlarda kullanıldığında fibroblast hücreleri üzerinde yara iyileştirici ve antioksidan etkiler oluşturabileceği; ancak yüksek dozlarda sitotoksik etkiler gösterebileceği belirlenmiştir. Bu bulgular doğrultusunda, A. cordifolia'nın fitoterapötik ürün geliştirme açısından potansiyel bir aday olduğu, ancak farmasötik uygulamalarda kullanılmadan önce kapsamlı toksikolojik ve formülasyon çalışmalarının gerekli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the in vitro wound healing effects of methanol, butter, and olive oil extracts obtained from the root and aerial parts of Alkanna cordifolia were evaluated. Biological assays were conducted using a human dermal fibroblast cell line, in which cell viability and cytotoxicity levels were determined by MTT and LDH assays, respectively. The effects on oxidative balance were assessed through TAS and TOS analyses. Additionally, the expression levels of bFGF and TGF-β1 proteins, which play key roles in wound healing, were analyzed by immunofluorescence staining. For genotoxicity evaluation, the mutagenic potential was assessed using the Ames test, while chromosomal-level effects were investigated via the Allium cepa assay. The findings revealed that particularly the methanolic extracts (AKM and ATM) enhanced cell viability and proliferation at low concentrations, increased antioxidant capacity, and positively influenced the expression of proteins associated with wound healing. In contrast, certain butter and olive oil extracts exhibited cytotoxic and oxidative effects at higher concentrations, with LDH analysis indicating disruptions in cell membrane integrity. No mutagenic effects were observed within the tested concentration ranges in either the Ames or Allium cepa assays.In conclusion, A. cordifolia extracts may exert wound healing and antioxidant effects on fibroblast cells when used at appropriate doses; however, they may demonstrate cytotoxic effects at higher concentrations. Based on these findings, A. cordifolia appears to be a promising candidate for the development of phytotherapeutic products, although comprehensive toxicological and formulation studies are required before pharmaceutical application.