Bazı bitki ekstrelerinin miyeloperoksidaz aktivitesi üzerine etkisi
The effect of some plant extracts on myeloperoxidase activity
- Tez No: 461708
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM TUNALI, PROF. DR. REFİYE YANARDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada demir içeren ve bir hem proteini olan, vücudun savunma sistemlerinde ve inflamatuar doku hasarında kritik roller oynayan miyeloperoksidaz (MPO) enziminin inhibisyonu hedeflenmiştir. Çalışmamızda 6 farklı bitkinin sulu ekstreleri ile 16 farklı vitamin ve amino asidlerin MPO enzim aktivitesi üzerine inhibitör etkileri spektrofotometrik olarak tayin edilmiştir. Çalışılan sulu bitki ekstreleri içinde en yüksek inhibisyonu IC50 = 0.92 ± 0.07 mM değerine sahip olan kara lahana ekstresi göstermiştir. Çalışılan kimyasal maddelerin içinde ise en yüksek MPO enzimi inhibisyon etkisini vitaminlerde IC50 = 0.01 ± 0.003 mM değeri ile askorbik asit, amino asitlerde ise IC50 =1.09 ± 0.73 mM değeri ile L-sistein göstermiştir. Elde edilen verilerden incelenen tüm bitki ekstreleri, vitamin ve amino asidlerin MPO enzimini belirli oranlarda inhibe ettiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to inhibit myeloperoxidase (MPO) enzyme, which is an iron-containing heme protein that plays a critical role in the body's defense system and inflammatory tissue damage. In our study, inhibitory effects of 6 different water extracts of plants, 16 different vitamins and amino acids were determined on MPO enzyme activity spectrophotometrically. Among the aqueous plant extracts, black cabbage extract having IC50 = 0.92 ± 0.07 mM showed the highest inhibition. Between the chemical substances studied, the highest MPO enzyme inhibition was shown by ascorbic acid with IC50 = 0.01 ± 0.003 mM and between amino acids by sistein with IC50 =1.09 ± 0.73 mM. According to the results, it was determined that all examined plant extracts, vitamins and amino acids inhibited the MPO enzyme at certain ratios.