Yeni nesil reaktörlerin çalışma prensiplerinin incelenmesi
Investigation of the working principles of the new generation reactors
- Tez No: 461716
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Teknolojinin gelişmesi ve nüfus oranının hızla artması sonucu, enerji tüketiminin sürekli artmasıyla enerji talebi de buna eşdeğer olarak her geçen gün artış göstermektedir. Günümüzde klasik kaynakların yanı sıra yeni enerji kaynaklar arasında en fazla nükleer enerji üzerinde durulmaktadır. Geleneksel reaktörlerden yeni nesil reaktörlere geçiş aşamasında IV. Nesil Reaktörlerin enerjileri, gereklikleri, tasarım stratejileri, kıstasları, sürdürülebilir ekonomikliği, güvenliği ve korunma hedefleri belirlenmiştir. Yeni nesil sistemlerde gaz soğutmalı hızlı reaktörler incelenerek, hızlandırıcı kaynaklı sistemlerle(ADS) çalışan reaktör tasarımlarının çalışma prensipleri, enerji ve yakıt üretimi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the development in technology and the rapid increase in the population ratio, the demand for energy have been increasing day by day with the continuous increase of the energy consumption. Today, as well as classical sources, new energy sources have been searched widely on the nuclear energy. In the transition stage from the traditional reactors to the next generation reactors, the criteria of the safety and protection, the sustainable economics, the design strategies, the necessities in all aspects, for the forth Generation Reactors have been determined. In the next generation systems, gas-cooled fast reactors are examined, the energy and fuel production, working principles of reactor designs studied with the accelerator driven systems (ADS) have been investigated.