DOP600-8XXX serisi alüminyum alaşımının CMT tekniği ile birleştirilebilirliğinin incelenmesi
Investigation of DOP600-8XXX series aluminum alloy conflicted with CMT technique
- Tez No: 461715
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDİNÇ İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzde çift fazlı yüksek mukavemetli saclarının kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Son yıllarda gelişen teknoloji ve artan pazar payı ile araç gövdelerinde düşük fiyat, iyi korozyon dirençleri ve mekanik özelliklerini birleştiren galvanizli çelik sacları kullanmaya başladı. Galvanizli DP 600 çelik saclar özellikle otomotiv endüstrisinde korozyon direnci ile konstrüksiyonlarda geniş oranda kullanılmaktadır. Bu çalışmada 1,2 mm kalınlığa sahip DP 600 çelik saclar ile 2,2 mm kalınlığında yaşlandırılmamış 8006 serisi alüminyum alaşımlı levhanın MIG-lehimleme yöntemi kullanılarak silisyum esaslı bir tel olan AlSi5 teli ile birleştirilmiştir. DP 600 çeliğini belirli parametrelerde delinerek MIG-lehimeleme işlemei yapılmıştır. Lehimleme tatbikleri dört farklı parametrede, akım şiddeti, delikç çapı, gaz basıncı ve robot hızı, aralığı olarak incelenmiştir. MIG-lehimlenmiş malzemelerin mukavemet özellikleri, çekme-sıyırma, çekme makaslama, h biçimi çekme ve bağlantı bölgesi arasındaki mikrosertlik dağılımları incelenmiştir. Makro ve Mikroyapı tetkiklerinde optik mikroskop, taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve noktasal element analiz cihazı EDS kullanıldı. Bu çalışmada Minitab programı kullanılarak taguchi deney tasarımı kullanılmıştır. Mekanik özelliklerin etkisine bağlı olarak optimum kaynak parametreleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the use of high-strength double-phase sheets is becoming widespread. In recent years, it has started to use galvanized steel sheets that combine low price, good corrosion resistance and mechanical properties with improved technology and increasing market share. Galvanized DP 600 steel sheets are widely used in constructions with corrosion resistance especially in the automotive industry. In this study, DP 600 steel sheets with a thickness of 1.2 mm and 8006 series aluminum alloy plate with a thickness of 2.2 mm were combined with a silicon-based wire, AlSi 5, using the MIG-brazing method. The MIG-soldering process was performed by drilling the DP 600 steel at certain parameters. Soldering treatments were investigated in four different parameters, current intensity, hole diameter, gas pressure and robot speed, as a range. Strength properties of MIG-brazed materials, tensile-shear, tensile shear, h-shape tensile and microhardness distributions between bond regions were investigated. Microscope, scanning electron microscope (SEM) and point element analyzer EDS were used in macro and microstructure tests.In this study, Taguchi experiment design was used by using Minitab program, optimum welding parameters have been determined depending on the influence of mechanical properties.In this study, Taguchi ecperiment design was used by using minitab program,optimım welding parameters have been determined depending on the influence of mechanical properties.