Seryumun beşinci spektrumunun (Ce V) MCHF ve HFR yöntemleri ile incelenmesi
Investigation of the fifth spectrum of cerium (Ce V) using MCHF and HFR methods
- Tez No: 461754
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BETÜL USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, çok konfigürasyonlu Hartree-Fock (Multiconfiguration Hartree-Fock–MCHF) ve relativistik Hartree-Fock (Relativistic Hartree-Fock–HFR) yöntemleri kullanılarak dört kez iyonlaşmış seryumun (Ce V, Z = 58) bazı uyarılmış seviyelerinin relativistik enerjileri ve Landé g-çarpanları ve bu seviyeler arasındaki elektrik dipol (E1) geçişine ait dalga boyları, salınıcı şiddetleri ve geçiş olasılıkları gibi geçiş parametreleri hesaplanmaktadır. İlk bölümde; Ce V ile ilgili yapılmış mevcut çalışmalar, ikinci bölümde; çok konfigürasyonlu Hartree-Fock ve relativistik Hartree-Fock yöntemleri hakkında özet bilgiler verilmektedir. MCHF atomik yapı paketi ve Cowan'ın program paketi kullanılarak elde edilen sonuçlar diğer çalışmalar ile karşılaştırmalı olarak son bölümde sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relativistic energies and Landé g-factors for some excited levels and the transition parameters, such as wavelengths, oscillator strengths, and transition probabilities (or rates), for the electric dipole (E1) transitions between these levels in four-times ionized cerium (Ce V, Z = 58) have been calculated using the multiconfiguration Hartree-Fock (MCHF) and the relativistic Hartree-Fock (HFR) methods. In the first chapter previous works on Ce V have been given. Second chapter deals with the multiconfiguration Hartree-Fock and the relativistic Hartree-Fock methods. Results obtained using the MCHF atomic structure package and the Cowan's program package have been compared with other works in the last chapter.