5-metoksi-2-merkaptobenzimidazol'ün bizmut (III) halojenürler (BiX3, X:Cl,Br ve I) ile oluşturabileceği yeni bileşiklerin sentezi, kimyasal yapılarının aydınlatılması ve lipoksigenaz (LOX) enzimi üzerinde inhibisyon etkilerinin incelenmesi
Synthesis and characterization of new bismuth (III) halide (Cl, Br, I) complexes with 5-methoxy-2-mercaptobenzimidazole and the correlation of the enzyme lipoxygenase (LOX) inhibitory activity of complexes
  1. Tez No: 461792
  2. Yazar: EMİNE TUĞÇE ŞİRİNKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. İBRAHİM İSMET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bizmut fiziksel özelliklerinin benzerliğinden dolayı 18.yy' a kadar kalay ve kurşun elementleriyle karıştırılmaktaydı. Potts ile Bergman isimli bilim adamları tarafından 1739 yılında farklı bir element olduğu öne sürülüp, kabul edilmiştir. Bizmutun düşük toksisite özelliği onu tıbbi uygulamalarda en çok kullanılan metal durumuna getirmiştir. Bizmut(III) tuzları kullanılarak literatürde birçok bileşik sentezlenmiştir. Gerçekleştirilen deneysel çalışmalar sonucu bizmut ksantat kompleksleri ve bizmut ditiyokarbomat komplekslerinin kanser hücrelerine karşı güçlü sitotoksik aktivite sergilediği kanıtlanmıştır. Örnek olarak bizmut dietiltiyokarbomat kompleksinin rahim kanseri, melonoma, göğüs kanseri gibi yedi farklı kanser hücresine karşı biyolojik aktiflik göstermektedir. Yeni yapılan çalışmalarda bizmut içeren yeni ilaçların geliştirilmesi için bizmut tiyolatlar veya sülfür içeren ligantların daha kullanışlı olduğu görülmektedir. Bu tez çalışmasında 5-metoksi-2-merkaptobenzimidazol ile bizmut(III) halojenürlerin (BiX3, X: Cl, Br ve I) oluşturduğu yeni bileşiklerin sentezi gerçekleştirilerek kimyasal yapıları aydınlatılmıştır. Bileşiklerin yapıları aydınlatılırken erime noktası, elementel analiz, FT-IR Spektroskopisi, FT-Raman Spektroskopisi, Termogravimetrik Analiz, UV-Vis Spektroskopisi, 1H ve 13C-NMR spektroskopisi gibi çeşitli yöntemler kullanılmıştır. X-ışını kırınımı analizi için uygun olan maddeler X-ışını kırınımı ile de aydınlatılmış ve Lipoksigenaz (LOX) enzimi üzerindeki inhibisyon etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Because of the similarity of bismuth physical properties, it was mixed with tin and lead elements until the 18th century. Potts and Bergman were admitted to be a different element in 1739 by well-known scientists. The low toxicity of bismuth has made it the most used metal in medical applications. Several compounds have been synthesized in the literature using bismuth (III) salts. Experimental studies have shown that the resulting bismuth xanthate complexes and bismuth dithiocarbomate complexes exhibit potent cytotoxic activity against cancer cells. As an example, the bismuth diethylthiocarbomate complex exhibits biological activity against seven different cancer cells such as cervical cancer, melonma, breast cancer. New studies have shown that bismuth thiols or sulfur-containing ligands are more useful for the development of new drugs containing bismuth. In this thesis, new compounds of 5-methoxy-2-mercaptobenzimidazole and bismuth (III) halides (BiX3, X: Cl, Br and I) were synthesized and their chemical structures were elucidated. Various methods such as melting point, elemental analysis, FT-IR spectroscopy, FT-Raman spectroscopy, thermogravimetric analysis, UV-Vis spectroscopy, 1H and 13C-NMR spectroscopy were used when the compounds were clarified. Materials suitable for X-ray diffraction analysis were also illuminated by X-ray diffraction and the inhibitory effects on the lipoxygenase (LOX) enzyme were investigated.