Farklı zeolit miktarlarının kerevit (Astacus leptodactylus Eschscholtz, 1823) yetiştiriciliğinde bazı su kalite parametreleri ve ölüm oranları üzerine etkileri
Effects of different zeolite rates on the some water quality parameters and mortality in crayfish (Astacus leptodactylus Eschscholtz, 1823) culture
- Tez No: 461807
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURALİ DANABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tunceli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada, özellikle hayvanların beslemesinde olumsuz herhangi bir yan etkisinin olmadığı bilinen doğal zeolitlerden klinoptilolitin, kerevit (Astacus leptodactylus Eschscholtz, 1823) yetiştiriciliğinde bazı su kalite parametreleri ( su sıcaklığı, çözünmüş oksijen, pH, toplam sertlik, amonyum, nitrit, nitrat, sülfat, fosfat, klor, flor, kalsiyum, lityum, magnezyum, potasyum, sodyum ve brom) ve mortalite oranları üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Farklı oranlardaki klinoptilolit (0 (kontrol), 1, 2, 4 ve 8 g l-1), 1x1x0,8 m boyutlarındaki silindirik fiberglas tankların zemine serilmiş ve deneme 15'er günlük örnekleme dönemleri ile yürütülmüştür. Deneme ortamına sabit organik girdi sağlanmasını kontrol edebilmek için her tanka m2'ye 400 gr kerevit (34,01±1,78 g) stoklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, it was aimed to determine the effects of klinoptilolite that is one of the natural zeolites and known to no has any negative side effects in feeding of animals on some water quality parameters (water temperature, dissolved oxygen, pH, total hardness, ammonium, nitrite, nitrate, sulphate, phosphate, chlorine, fluorine, calcium, lithium, magnesium, potassium, sodium and bromine) and mortality rates in crayfish (Astacus leptodactylus Eschscholtz, 1823) culture. Different rates of klinoptilolite (0 (Control), 1, 2, 4 and 8 g l-1) was applied on floor of the cylindrical tanks (1x1x0.8 m) and the trial was carried out as sampling intervals in 15 days. It was stocked 400 g crayfish (34.01±1.78 g) for every m2 in all tanks to be able to control to provide stable organic inputs in the trial area.