Yeni 2-(2-/3-/4-florofenil)-4-O alkil kinolin bileşiklerinin sentezi, ve biyolojik aktiviteleri
Synthesis of a new series of 2-(2-/3-/4-fluorophenyl)-4-O alkyl quinoline compounds and biologocal activities
- Tez No: 461819
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN YAYLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışmada, ilk olarak kalkon türü doğal bileşiklerin analogları olan flor substitue kalkon (3-5) bileşikleri o-aminoasetofenon ve flor substitüe benzaldehit bileşiklerinden sentezlendi. Çalışmanın ikinci bölümünde sentezlenen kalkon bileşiklerinin (3-5) mikro dalga reaksiyonlarından azaflavanon (6-8) bileşikleri sentezlendi. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise azaflavanon (6-8) bileşiklerinin DMF' li ortamda KOH kullanılarak alkil halojenürlerle (C5-C15-Br) reaksiyonu ile 33 adet yeni kinolin bileşikleri (9a-k, 10a-k, 11a-k) sentezlendi. Kinolinlerin azaflavanon bileşiklerinden, muhtemelen hava yükseltgenmesiyle ilk defa sentezleri bu çalışmada yapıldı. Sentezlenen bileşiklerin (3-5, 6-8, 9a-k, 10a-k ve 11a-k) yapıları spektroskopik yöntemlerle (1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR, UV, LC-MS/MS ve elementel analiz) belirlendi. Sentezlenen bileşiklerin (3-5, 6-8, 9a-k, 10a-k, and 11a-k) antimikrobiyal, antioksidant ve antitümör testleri yapıldı. Antimikrobial MIC değerleri (62.5-500 µg/mL) hesaplandı. Antioksidant aktivite testleri DPPH ve FRAP yöntemlerine göre ve antikanser testleri rahim kanserine karşılık yapıldı (HeLa).
Özet (Çeviri)
In this study, first of all, flour substituted chalcones (3-5) were analogs of natural chalcone compounds were synthesized from o-aminoacetophenone and flour substituted benzaldehyde. In the second step, azaflavanone (6-8) were synthesized from chalcone compounds (3-5) by microwave methods. In the third step of this work, azaflavanones (6-8) were treated with alkyl halides (C5-C15-Br) under basic conditions (KOH) in DMF to yield 33 new quinoline compounds (9a-k, 10a-k and 11a-k). Quinolines were synthesized form azaflavanone for the first time in this work, presumably by air oxidation. The structure of synthesized compounds (3-5, 6-8, 9a-k, 10a-k, and 11a-k) were assigned by spectroscopic techniques (1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR, UV, LC-MS/MS and elemental analysis). All of the synthesized compounds (3-5, 6-8, 9a-k, 10a-k, and 11a-k) were tested for their antimicrobial, antioxidant and anti-tumor activities. Antimicrobial MIC values (62.5-500 µg/mL) of synthetic compounds were determined. Antioxidant activity tests of synthetic compounds were carried out using the DPPH and FRAP techniques and anti-tumor activity tests were made against uterus cancer cells (HeLa).