Video oyunları oynamanın akademik başarıya etkileri: İstanbul ilinde öğrenim gören ortaöğretim öğrencileri üzerine bir araştırma
The effects of playing video games on academic success: An investigation on high school students in Istanbul province
  1. Tez No: 778638
  2. Yazar: CİHAN YAVUZ TAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL SÜNGÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
IT teknolojilerinin hızla gelişmesi, birçok alanda bilgisayar kullanımının hızla artmasına yol açmıştır. Bilgisayar oyunlarının oynanmaya başladığı ilk yıllarda özellikle gelişme çağındaki çocuk ve gençlerin kişilik gelişimleri, davranış ve psikolojileri üzerinde istenmeyen etkiler yaratabileceği; akademik performanslarını olumsuz etkileyeceği görüşü hakimdi. Zamanla bu oyunların öğrencilerin sosyal gelişimlerinde ve eğitimlerinde etkin şekilde kullanılabileceği tartışılmaya başlandı. Tekrar eden eylemler, görsel ve işitsel uygulamalarla beş duyuya hitap eden bilgisayar oyunlarının, iyi planlandığı takdirde, gençlerin akademik başarıları yanında bireysel gelişimlerinde önemli katkılar sağlayabileceği yönünde görüşler arttı. Bu çalışmada, bilgisayar oyunlarının liseli gençlerin psikolojik durumları yanında akademik performanslarına etkileri ve katkıları incelenmiştir. İstatistiksel analizlerin yapılacağı araştırmada, İstanbul ilinde 100 kız ve erkek bilgisayar oyunu oynayan lise öğrencisi ve bu öğrencilerin eğitim gördükleri okullarda görev yapan 30 eğitimci ile yüz yüze yapılacak mülakatlarla, video oyunlarının öğrencilerin okul başarısına etkileri olumlu ve olumsuz yönleriyle araştırılmış, bu oyunlarının pandemi dönemi ve sonrasında eğitimde kullanılmasının etkinliği konusunda öğrenci ve eğitimcilerin bakış açıları ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid development of IT technologies has led to a rapid increase in the use of computers in many fields. In the early years of the development of video games, people kept distant due to the concern that they would adversely affect the psychology and academic performance of school-age children and young people. Over time, it came to the fore that these games could be used effectively both in social relations and in education. Computer games that appeal to the five senses with repetitive actions, visual and auditory applications have led to the formation of a strong perception that if well planned, contrary to what was thought at the beginning, they can provide remarkable contributions to the academic success of young people as well as to their individual development. In this study, the effects and contributions of computer games on the academic performance of high school students will be examined. In this context, in the investigation in which statistical analyzes were included, the effects of video games on students' school success and effectiveness of video games on education were examined in terms of positive and negative aspects during the pandemic and after the pandemic period through face-to-face interviews with 100 female and male high school students playing video games and 30 teachers in different high schools in Istanbul province.