Kutupsal koordinatlarda Ki-kare ve Kolmogorov Smirnov uyum iyiliği testi
Chi-square and Kolmogorov-Smirnov goodness of fit tests in polar coordinates
- Tez No: 461822
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ORHAN KESEMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kutupsal koordinat sistemi, iki boyutlu bir sistemdir. Bu sistem, matematik, fizik, mühendislik, denizcilik, robot teknolojisi, uçak savarlar, insansız hava araçları, telefon vericileri gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Kutupsal koordinat sisteminde, iki koordinat arasındaki ilişkinin açı ve uzaklık değerleri ile daha kolay ifade edildiği durumlarda kullanılır. Böyle bir ilişki de trigonometrik formüller yardımıyla belirlenir. Bu çalışmada, bazı iki değişkenli dağılım fonksiyonları kutupsal koordinat sisteminde tanımlanmış ve bunlardan rastgele sayılar üretilmiştir. Bu tanımlamalarda, olasılık yoğunluk fonksiyonun açısal değişimi sabit alınırken uzamsal değişimi tek değişkenli olasılık yoğunluk fonksiyonu temel alınarak yapılmıştır. Kutupsal sistemde üretilen rastgele sayılar için geliştirilen Ki-Kare ve Kolmogorov-Smirnov uyum iyiliği testleri denenmiş ve benzetimlerinin sonuçları tablo halinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The polar coordinate system is a two-dimensional system. This system is used in many areas such as mathematics, physics, engineering, maritime, robot technology, airplanes, unmanned aerial vehicles, telephone receivers. In the polar coordinate system, the relationship between the two coordinates is used in situations where it is more easily expressed with angular and spatial values. Such a relationship is also determined by the help of trigonometric formulas. In this study, some bivariate distribution functions are defined in the polar coordinate system and random numbers are produced from them. In these definitions, when the angular change of the probability density function is fixed, the spatial variation is made based on univariate probability density function. In the polar system, developed for random numbers generated Chi-Square and Kolmogorov-Smirnov goodness of fit tests have been tried and the results of the simulations are tabulated.