Gaussyen potansiyel ile sınırlandırılmış tek elektronlu kuantum noktanın istatistiksel mekaniksel modellenmesi ve termodinamik özellikleri
Statistical mechanical modelling and termodynamical properties of single electron quantum dot with Gaussian confinement
- Tez No: 427704
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖRKEM OYLUMLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, Gaussyen potansiyel ile sınırlandırılmış GaAs kuantum noktanın istatistiksel mekaniksel modellenmesi ve termodinamik özellikleri araştırılmıştır. Manyetik alan içerisindeki parçacığın kutupsal koordinatlardaki Hamiltoniyeni çözülmüş, enerji özdeğer ve özdurumları bulunmuştur. Fock Darwin durumları olan bu öz durumlar kullanılarak pertürbasyon teorisi yardımıyla sistemin toplam enerjisi elde edilmiştir. Böylelikle kanonik topluluk yaklaşımı ile elde edilen partisyon fonksiyonundan; serbest enerji, entropi, ortalama enerji ve ısı kapasitesi gibi termodinamik niceliklerin değişimleri, sıcaklık, manyetik alan, Gasussyen potansiyelin erimi, Lande g çarpanı ve Gaussyen potansiyelin derinliği gibi parametrelere bağlı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, statistical mechanical modelling and termodynamical properties of a GaAs quantum dot with Gaussian confinement have been investigated. The Hamiltonian of a particle under magnetic field was solved in polar coordinates, energy eigenvalues and eigenfunctions have been obtained. The total energy of the system was found by using the Fock Darwin states and the first order Perturbation theory. Therefore, the behavior of the thermodynamical quantities of the system such as, free energy, entropy, average energy and heat capacity were investigated as a function of temperature, magnetic field, quantum dot size, Lande g factor and Gaussian potential depth by using the partition function obtained by using canonical ensemble approach.