Bir yüzeyine ayrık ısı kaynakları yerleştirilmiş dikdörtgen kapalı ortam içerisindeki doğal taşınım
Natural convection inside a rectangular enclosure with discrete heat sources on its side wall
  1. Tez No: 461833
  2. Yazar: MEHMET SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, düşey yüzeylerinden birine iki adet ayrık ısı kaynağı yerleştirilen dikdörtgen kapalı bir ortamdaki doğal taşınım sayısal ve deneysel olarak incelenmiştir. Isı kaynaklarının birbirine göre olan konumları, uzunluk oranı ve ısı akısı oranı ile düzeltilmiş Rayleigh sayısının farklı değerleri için kapsamlı çalışmalar yapılmıştır. Çalışma parametrelerinin akış ve ısı geçişi üzerindeki etkileri belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar akış ve sıcaklık alanlarının (akım çizgileri ve eş sıcaklık eğrileri) yanı sıra ısı çizgileri cinsinden sunulmuştur. Ayrıca, ısı kaynakları yüzeyindeki maksimum sıcaklık değeri değişimleri global ısıl iletkenlik cinsinden elde edilmiştir. Etkin bir soğutma için çalışma parametrelerinin optimum değerleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, natural convection inside a rectangular enclosure with two heat sources its sidewall is examined experimentally and numerically. For varying relative positions of the heat sources, various values of ratio of the lengths and ratio of heat fluxes of the heat sources and modified Rayleigh number are studied. Effects of working parameters on heat and fluid flow are determined. Results are presented in terms of heatlines as well as flow and temperature fields (streamlines and isotherms). In addition, variations of maximum surface temperature at the surfaces of the heat sources are obtained by means of global thermal conductance. For an effective cooling, optimum values of the working parameters are determined.