Dört işlem kombinasyon probleminin tip-2 ağaç yapısı ile çözümü
Solving four operations combination problem using type2 tree structure
- Tez No: 461834
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN KESEMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Kombinasyon problemleri olasılık teorisinde önemli bir role sahiptir. Bir olayın olasılığı, istenen koşulları sağlayan alt kümeler ile tüm mümkün alt kümelerin oranı olarak hesaplanmaktadır. İstenen koşulları her zaman matematiksel olarak hesaplamak zordur. Günümüzde bu zorluğu aşmak için gelişen bilgisayar teknolojisi kullanılmaktadır. Dört işlem kombinasyon problemi, daha çok televizyon programlarında oynanan bir yarışma programı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu problemde belli sayıda verilen sayılar arasında dört işlem uygulanarak hedeflenen sayıya ulaşılmaya çalışılır. Bu işlemi gerçekleştirirken verilen her sayının bir kez kullanımına izin verilirken operatörler istenildiği kadar kullanılabilir. Bu problemde, bulunacak olası tüm dört işlem kombinasyonları iki sayı ve bir operatörden oluşan işlem öbeklerini içermektedir. Bu öbekler üç farklı kümenin kesişimi temel alınarak oluşturulmaktadır. Dolayısıyla bu kesişimi tam anlamıyla modelleyebilmek için yeni bir yaklaşım olan“Tip-2 Ağaç”yapısı geliştirilmiştir. Bu çalışmada, verilen sayı miktarı artıkça hedefe ulaşma oranının belirlenmesinin yanı sıra rastgele oluşturulan her hedefe kaç farklı şekilde ulaşıldığı da hesaplanmıştır. Tüm hesaplamalarda Visual Studio 2012 C# ortamında yazılan programlar kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Combination problems play an important role in probability theory. The probability of an event is calculated as the ratio of all possible sub-clusters and sub-clusters that provide the desired conditions. It is always difficult to calculate the desired conditions mathematically. Today, developing computer technology is used to overcome this difficulty. The problem of the four operation combinations is often confronted as a competition program played on television programs. It is tried to reach the target number by applying four operations between given numbers in this problem. When performing this operation, operators can be used as many times as required, provided that each number issued is allowed to be used once. In this problem, all possible combinations of four operations include two numbers and a set of operations consisting of one operator. These clusters are based on the intersection of three different clusters. Therefore, a new approach“Type-2 Tree”has been improved for fully model this intersection. In this study, it has been calculated that how many different way the random number is reached for each randomly generated target, as well as determining the rate of reaching the target as the count of given numbers increases. All calculations use programs that written in the Visual Studio 2012 C # environment.