Polinomlar için bir simgesel hesaplama çatısının tasarımı ve gerçeklenmesi
Design and implementation of a symbolic computation framework for polynomials
  1. Tez No: 461863
  2. Yazar: SEDA EFENDİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Simgesel hesaplama, bir problemin tam çözümünün bulunabilmesi için kullanılır. Simgesel hesaplamaları hatasız olarak hızlı bir şekilde yapabilen çok sayıda uygulama geliştirilmiştir. Ancak bu uygulamalar sadece kendi kullanıcı arayüzleri ile kullanılacak şekilde tasarlandığı için başka hesaplama ortamlarına entegre edilemezler veya bu ortamların bir bileşeni olarak çalıştırılamazlar. Bu çalışmada, kullanıcıların polinomlarla ilgili simgesel hesaplama işlemlerini desteklemek için kullanabilecekleri bir uygulama çatısının tasarımı ve geliştirme aşamaları sunulmuştur. Bir polinom problemini temsil etmek için biçimsel dil tanımlamalarından yararlanılmıştır. Öncelikle polinom problemlerinin biçimlerine yönelik olarak gramer kuralları tanımlanmış ve dil ayrıştırma işlemleri uygulanarak ilgili problemlerin soyut sözdizim ağaçları üretilmiştir. Bu ağaçlar tüm programlama dilleri tarafından kullanılabilmeleri için JSON (JavaScript Object Notation) veri değişim biçimindeki ifadelere dönüştürülüp kaydedilmiştir. Ardından sadeleştirme işlemleri uygulanarak bu ifadelerin nesne temsilleri elde edilmiştir. Son olarak bu nesne temsilleri üzerinde çeşitli sayısal ve simgesel hesaplama işlemleri tanımlanarak polinom problemlerinin sadeleştirilmesine, adım adım çözülmesine ve benzerlerinin üretilmesine destek verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Symbolic computation is used to find exact solution of a problem. Numerous applications have been developed that can quickly perform symbolic computations without errors. However, since these applications are designed to be used only with their own user interfaces, they can not be integrated into other computing environments or run as a component of those environments. In this study, the development stages of an application framework that can be used by users to support symbolic computation operations on polynomials are presented. Formal language definitions have been used to represent a polynomial problem. Firstly, grammar rules are defined for the forms of polynomial problems, and abstract syntax trees of related problems are generated by applying language parsing operations. These trees are converted to expressions in JSON (JavaScriptObjectNotation) data interchange format so that they can be used by all programming languages. Then simplification operations are applied to obtain object representations of these expressions. Finally, various numerical and symbolic computation operations are defined on these object representations to support the simplification of polynomial problems, the step by step solution of problems and the generation of similar problems.