Pade yaklaşımının simgesel matematik yöntemleriyle uygulanması
Pade approximation application with symbolical mathematics methods
- Tez No: 901483
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, Pade yaklaşımı simgesel matematik yöntemleriyle birlikte kullanılarak rasyonel polinom ifadelerinin belirlenmesi ve hesaplama adımlarının bir PDF dokümanına aktarımını yapabilen bir yazılım uygulamasının geliştirilmesi amaçlanmıştır. Polinom ifadelerini temsil edebilmek için EBNF benzeri notasyonuna sahip bir gramer tasarlanmıştır. JavaCC ile tanımlanan ayrıştırıcılar yardımıyla polinom ifadelerinin taşıdıkları anlamlara göre soyut sözdizim ağaçları oluşturulmuştur. Değerlendirme aşamasında ise farklı işlem türlerini tekil bir sınıf altında toplama olanağı sağlayan Ziyaretçi tasarım deseninden yararlanılmıştır. Belirli bir matematiksel fonksiyonu temsil edecek rasyonel polinomları belirlemek için gerçekleştirilen hesaplamalar, işlem adımlarını içerecek biçimde hem bir terminal üzerinde gösterilebilmekte hem de bir PDF dokümanına aktarılabilmektedir. PDF dosyalarının üretimi, polinom ifadelerine ait sözdizim ağaçları üzerinden LaTex doküman formatlama dilinde yapılacak metinsel dönüşümlerle gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a software application that can compute rational polynomial expressions by using the Pade approach in conjunction with symbolic mathematics methods, and export the computation steps to a PDF document. A grammar with EBNF-like notation is designed to represent polynomial expressions. JavaCC parsers is used to create abstract syntax trees based on the meanings of polynomial expressions. The Visitor design pattern is employed in the evaluation process, which allows collecting different types of operations contained in the syntax tree under a single class. The calculations involved in determining rational polynomials that should be used to describe a certain mathematical function can be displayed on a terminal and transferred to a PDF document, along with the process steps. The production of PDF files is carried out by textual transformations into the LaTex document formatting language via syntax trees of polynomial expressions.