ISO 9001:2015 kapsamında denizcilik eğitimi veren okullarda risk yönetimi ve modellemesi: Karadeniz Teknik Üniversitesi uygulaması
Risk management and modeling in maritime education schools within scope of ISO 9001:2015: Implemantation of Karadeniz Technical University
- Tez No: 461867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSAN BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Denizcilik, Marine Science, Marine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Dünya ticaretinin büyük kısmının denizyolu ile yapılması, artan gemi sayısına paralel olarak yeterlikli gemiadamı ihtiyacını da gün geçtikçe arttırmaktadır. Yeterlikli gemiadamı yetiştirmek ve gemiadamı eğitiminde bir standart oluşturulması amacıyla STCW sözleşmesi IMO tarafından 1978 yılında hayata geçirilmiştir. STCW Kodu kural A-I/8 hükümleri uyarınca, eğitim veren kurumlar, kalite standartları sistemi kullanarak eğitim, eğiticiler ve eğitim kurumundaki ekipmanların standartlara uygunluğunu kanıtlamak zorundadır. ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi ile risk yönetimi yapılarak kurumun ileride karşılaşabileceği zorlukları ve fırsatları değerlendirmesi ile buna önlem alması oluşacak kayıpları en aza indireceği düşünülmektedir. Denizcilik eğitimindeki STCW'nin getirdiği zorunluluklardan biri olan eğitim kurumunun sağlaması gerektiği asgari ekipman sayısı ve eğitici bilgileri düzenli olarak dış denetçiler tarafından kontrol edilerek idareye bildirilmektedir. Bu çalışmada STCW eğitim gereklilikleri ve ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi risk temelli düşünce konuları birleştirilerek, denizci eğitim kurumları için model oluşturulması amaçlanmıştır. Bu modelleme ile denizcilik eğitimi veren kuruluşların STCW şartlarını sağlaması ile ilgili yapılan denetim öncesi ekipmanların yeterliliği ile ilgili risk değerlendirmesi yapılabilmesi amaçlanmıştır. Bu sayede, denetim öncesi yapılan iç tetkik ile karşılaşılacak riskler ortaya çıkartılmış olacaktır. Veri setindeki maddeler ile risk etki ve önem derecelerine göre matris oluşturulmuş olup, 4 ana başlık altında gruplara ayrıştırılarak, oluşturulan matris, Matlab programında yazılarak modellenmiştir. Elde edilen model KTU, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü'nde uygulanarak riskler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
A large percentage of global trade is fulfilled through maritime transportation. Therefore, increasing number of ships parallelly raises the demand for qualified seafarer day by day. STCW convention was put into force by IMO in 1978 for the education of competent seafarers and for establishing a standard about their training. Maritime education schools, in accordance with the STCW code provisions of A-1/8, must prove their compatibility for education, educators and equipment by using a system of quality standards. By doing a risk management with ISO 9001:2015 Quality Management System, evaluating difficulties and opportunities that the institution may encounter in the future and taking precautions accordingly can minimize the losses. Minimum equipment number and educator information, which are obliged by STCW, are regularly controlled and reported to the authority by an external auditor. By this way, continuity of the institutions' permissions to grant maritime education and its competence are decided. In this study, it is aimed to create a mathematical model for seafarers' training institutions by combining STCW training requirements and ISO 9001:2015 Quality Management System Risk-based thinking. With this model, maritime training institutions will be able to make a risk evaluation for their equipment's STCW competency before the inspection. Consequently, possible risks can be considered by the internal audit before the main inspection. Matrices were created according to risk effects and importance ratios of the items in the dataset. Matrices, which were grouped under 4 main headings, have been modeled in MATLAB. Risks were identified by applying the obtained model to the department of maritime transportation and management engineering of KTU.