Konumsal mikro simülasyon için popülasyon sentezleme
Population synthesis for spatial microsimulation
  1. Tez No: 461875
  2. Yazar: SEVİM İREY ZOBA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR ŞEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Popülasyon sentezi ayrık örneklem verilerini genişleterek ilgilenilen hanehalkı ve bireysel verileri toplam nüfusa benzetmede kullanılan sentetik bir nüfus üretme işlemidir. Popülasyon sentezi konusunda literatürde en sık kullanılan yöntem Adımlı Oransal Ayarlama (AOA) tekniğidir. Bu yöntem tüm popülasyon için bireysel nüfus kayıtları üretmekte kullanılmaktadır. Mikro veri her bir birey ve hanehalkı hakkında toplanan bilgileri içeren bireysel kayıtlardır. Mikro simülasyon ise sistemdeki bireysel aktörlerin davranışlarını taklit ederek sistemin durumunun çoğaltılması ya da tahmini için kullanılan bir mekanizmadır. Konumsal mikro simülasyon ise, coğrafi alanlara atanan bireysel düzeyli verilerin oluşturulması, analizi ve modellemesidir. Popülasyon sentezi, konumsal mikro simülasyonun önemli bir safhasıdır. Konumsal mikro veri, konumsal mikro simülasyondan elde edilen faydalı çıktıdır. Konumsal mikro simülasyon için popülasyon üretimi, ülkemizde henüz pek çalışılan bir alan değildir. Herhangi bir alana ait açık kaynaklı bir mikro veri bulmak ülkemizde şimdilerde çok mümkün olmadığı için bu konu ülkemizde henüz ilgi görmemiştir. Bu tezin asıl amacı ise konumsal mikro simülasyon çalışmasına odaklanmaktadır. Bu çalışma AOA yöntemi baz alınarak R programı yardımıyla yapılmıştır. Çalışmada konumsal mikro simülasyonun nasıl oluşturulduğu iki konumlu bir bölgeden elde edilen konumsal mikro veri ile gösterilmiştir. Bu konumsal mikro simülasyon sonuçları“tamsayılaştırma”ve“genişleme”süreçlerinden geçirilerek nihai konumsal mikro simülasyon verilerinin nasıl elde edildiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Population synthesis is a process of producing a synthetic population that is used to simulate households and individual data of interest by expanding discrete sampling data to the total population. The most commonly used method in the literature about population synthesis The Iterative Proportional Fitting / IPF technique. This method is used to generate individual population records for the entire population. Micro data are individual records that contain information about each individual and the household. Microsimulation is a mechanism used to reproduce or predict the state of the system by mimicking the behavior of individual actors in the system. Spatial microsimulation is the creation, analysis and modeling of individual level data assigned to geographical areas. Population synthesis is an important phase of spatial microsimulation. Spatial microdata is useful output from spatial microsimulation. Population production for spatial microsimulation is not yet a field in our country. This issue has not yet attracted attention in our country since it is not possible in our country to find open source micro data belonging to any field at present. The main purpose of this thesis focuses on spatial microsimulation study. This study was done with the help of R program based on IPF method. In this study, how the spatial microsimulation is generated is shown by the spatial microdata obtained from a two-position region. It has been shown how the final spatial microsimulation data is obtained by passing these spatial microsimulation results through“integerisation”and“expansion”processes.