Yüksek riskli kıyısal değişim bölgelerinin Google Earth Engine (GEE) kullanılarak otomatik çıkarılması
Automatic extraction of highly risky coastal retreat zones using Google Earth Engine (GEE)
  1. Tez No: 811254
  2. Yazar: CANAN HAMZAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA DİHKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kıyı bölgeleri çağlar boyunca insanlığın gözde mekanlarından biri olmuştur ve insanoğlunu cezbeden alanlar olarak yerleşim, ulaşım, rekreasyon, savunma ve ticaret amaçlı kullanılmıştır. Bu bölgeler hayvan ve bitkiler için yaşam alanı oluşturmasının yanı sıra sahip oldukları mikro klima ikliminin sağladığı ılıman ve yumuşak etki sebebiyle tatil ve dinlenme olanağı sağlar. Kıyı bölgelerinin cezbediciliği insanların çeşitli nedenlerle bu alanlara yönelmesine sebep olmuş ve bu yönelim sonucunca bu bölgelere inşa edilen tesis ve yaşam alanları kıyı bölgelerinin değişmesine etki etmiştir. Bu sebeple kıyı çizgisinin konumunu saptamak ve zaman içinde uğradığı değişimleri belirlemek önemli bir konu olmuştur. Bu çalışmada kullanıcılara çok sayıda uzaktan algılanmış veri kümesine ücretsiz erişim sağlayan coğrafi bir veri işleme platformu olan GEE platformunda çeşitli konumsal sorgulama ve görüntü işleme algoritmaları yardımıyla Landsat verileri üzerinden kıyı çizgisini otomatik olarak tespit edebilen ve farklı zamansal periyotlar için metrik değişimlerini ortaya koyabilen bir yaklaşım önerilmektedir. Önerilen yaklaşımla, 1985 ve 2021 yılları arasındaki farklı zamansal dönemler için kıyı çizgisi değişimleri GEE platformunda python yazılım dili kullanılarak belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, Güney Karadeniz kıyı bölgesinde üç erozyon ve yedi dolgu alanı olmak üzere maksimum kıyı değişiminin olduğu enkesitler belirlenerek çalışma alanı on bölgeye ayrılmıştır. Erozyon bölgelerinde maksimum değişim miktarı yaklaşık -634m iken, dolgu bölgelerinde 1204m'ye kadar ulaştığı belirlenmiştir. Bu çalışmada kıyı değişiminin hızlı bir şekilde belirlenip kıyı yönetimi ve planlanmasına ilişkin konularda karar vericilere katkıda bulunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Coastal areas have been one of the favorite places of humanity throughout the ages and have been used for settlement, transportation, recreation, defense and trade as areas that attract human beings. In addition to creating habitats for animals and plants, these regions provide vacation and resting opportunities due to the mild and soft effect of their microclimate climate. The attractiveness of coastal regions has caused people to turn to these areas for various reasons, and as a result of this orientation, the facilities and living spaces built in these regions have affected the change of coastal regions. For this reason, it has been an important issue to determine the position of the coastline and to determine the changes it has undergone over time. In this study, an approach that can automatically detect the shoreline over Landsat data and reveal metric changes for different temporal periods with the help of various spatial query and image processing algorithms on the GEE platform, which is a geographical data processing platform that provides free access to many remotely sensed datasets to users, is proposed. With the proposed approach, coastline changes for different temporal periods between 1985 and 2021 are coded in the GEE platform using python software language. The results obtained revealed ten important regions with maximum coastal change, three of which were erosion and seven areas of accumulation, in the Southern Black Sea coastal region. It has been determined that while the maximum change amount is approximately -634 m in erosion zones, it reaches up to 1204 m in agglomeration zones. In this study, it is expected that the coastal change will be determined quickly and will contribute to the decision makers in matters related to coastal management and planning.