Farklı çapta, derinlikte ve sayıdaki kazıkların grup davranışı
Group behaviour of different diameter, depth and number of piles
- Tez No: 461886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ZORLUER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Son yıllarda denetleyici ve yapı izinlerini düzenleyen kamu kurumlarının müteahhitler üzerinde zemin iyileştirme konusundaki baskıları artmaktadır. Proje müellifi mühendislere zemin emniyet gerilmesinin daha düşük kabul edilmesi konusu dikte edilmektedir. Bu durum da, özellikle kat sayısının yükselmesi durumunda zemin iyileştirmesini kaçınılmaz hale getirmektedir. Ülkemizde özellikle jet grout ve fore kazık uygulaması yapan firma sayısı çoğalmış, piyasa rekabeti ile uygulama maliyetleri küçük projelerde de uygulanabilir hale gelmiştir. Konut yapıp satan yüklenici firmalar için ise kazıklı temeller bir pazarlama aracı haline de dönüşmüştür. Bu nedenle geoteknik tasarım sayısında büyük bir artış olmuş, doğru sayıda ve derinlikte kazık sayısının en ekonomik şekilde çözümü de önem kazanmıştır. Bu nedenle bu tez çalışmasında değişik çap, sayı ve derinlikteki kazık gruplarının verimliliği ve ekonomikliği araştırılmıştır. Bu araştırmada; aynı yapı altında ve aynı zeminde, farklı çapta, farklı derinlik ve farklı uzunluktaki kazıkların oluşturduğu kazık grupları incelenmiş; kazık oturmaları, kazık grubu verimlilikleri ve maliyetleri de dikkate alınarak, optimum sonuca ulaşılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the recent years, the supervisory and the construction permitting agencies increased pressure on the contractors for soil improvements. It is being dictated to the design engineers to consider lower bearing capacities. Hereby soil improvement becomes inevitable especially with the increasing floor numbers. In our country, especially jet-grouting and bore piling companies increased; together with the market competition, building costs became applicable even for the small scaled projects. For the companies, producing and selling flats, pile foundations became an instrument for marketing. Therefore pile groups are researched in this thesis. In this research; in the same soil conditions with the same superstructure, different pile groups with the different number, size and length are researched, it is aimed to obtain an optimum pile group considering the pile settlements, the pile group efficiencies and the costs.