İdeal kampüs ağ yapısının tasarımı ve güvenlik performansının değerlendirilmesi
Designing an ideal campus network structure and evaluation of security performance
  1. Tez No: 461885
  2. Yazar: İSMAİL ARIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UÇMAN ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Kampüs ağlarının büyümesi ve ağ cihazlarının artması sebebi ile ağın yönetimi ve problemlere müdahale süreci zorlaşmaktadır. Bu kapsamda; üniversite ağ yapıları incelendiğinde ağ yapısında problemler görülebilmekte, yedeği olmayan ağ yapısı kullanılmakta, kampüs ağında çalışmakta olan cihazların yapılandırma eksikliklerinden kaynaklanan sorunlar bulunabilmekte, ağ güvenliği tam olarak sağlanamamaktadır. Bu çalışmada, laboratuvar ortamında yedekli bir ağ yapısı kurulmuştur. İç ağ üzerinden yapılabilecek olası saldırılara karşı gerekli güvenlik önlemleri alınarak güvenli bir ağ sistemi kurulmuştur. Kablosuz ağ üzerinde ise kimlik doğrulama yöntemi kullanılarak ağ güvenliği sağlanmaya çalışılmıştır. Böylece güvenlik ve performans bakımından daha verimli ve farklı lokasyonlarda oluşabilecek sorunlara daha kolay çözümler üretilebilecek bir altyapı tasarımı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
By the growing of campus network and increasing network devices, it becomes more difficult to manage and troubleshoot network problems. When examining university networks in this context there can be seen problems due to non-redundant network system usage, lack of configuration of devices running on the campus network, not fully insured network security. In this study, in the laboratory environment, established a stable network system by providing backup of network system and taking security measures against possible attacks that could be made over the internal network. On the wireless network, security measures are taken by using the authentication method. In this way, a network system is designed which is more efficient in terms of security and performance, including easy troubleshooting of problem appeared in different location of the campus.