İşyerindeki mutluluğun çalışan yaratıcılığına etkisi: Türkiye'deki lojistik sektörü üzerine bir araştırma
The effect of happines at work on creativity of the employees: A research on logistic field in Turkey
- Tez No: 461891
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU GÖZÜKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yaratıcılık, sorunlara; bozukluklara, bilgi eksikliğine, kayıp ögelere, uyumsuzluğa karsı duyarlı olma; güçlüğü tanıma, çözüm arama, tahminlerde bulunma ya da eksikliklere karsı çözümler geliştirme, bu çözümleri değiştirme ya da yeniden sınama, daha sonra da sonucu başkalarına iletmektir. Yaratıcılığın temelinde, akıcı, özgün ve esnek düşünebilme, dolayısıyla sorun çözebilme becerisi yatmaktadır. Akıcı düşünebilmek, kısa sürede, ardı ardına birçok düşünce ve görüş öne sürebilmektir. Küresel rekabet döneminde özellikle çalışma hayatında bireylerin yaratıcı olmaları beklenmektedir. Bunun nedenle bireyden başlayarak tüm örgüte yayılan bir yaratıcı iklim oluşturulması elzem hale gelmiştir. Yaratıcı çalışma ortamı öncelikle bireysel doyum ve mutluluk ile yakından ilişkili görülmektedir. İşyerinde mutlu olan ve tatmin yaşayan çalışanların işyerinin amaç ve hedeflerine uygun yaratıcı ürün ve iş modelleri geliştirdikleri ve böylelikle birey olarak kendilerini gerçekleştirirken örgütlerini de ileriye taşıdıkları birçok çalışmada vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Creativity is being responsive to problems, disorders, lost objects, discordance, lack of information, recognizing difficulties, finding solutions, making predictions or developing new solutions against difficulties, changing these solutions or reexamining them; and afterwards, transmitting the result to the others. The fundamental of creativity is thinking fluently, flexible aandunique, thus, having the ability to solve problems. Being able to think fluently is to put forward many thoughts and views in succesion and in a short period of time. Individuals are expected to be creative in global competition period, especially in business life. Because of this, it has become important to make a creative atmosphere starting with the individual and spreading to the entire society. Creative working environment is firstly thought as closely related to personal satisfaction and happiness. The one who is happy and satisfied at work, develops creative products and business models which are suitable for the aim and the goals of the workplace. Accordingly, as an individual, not only realizing oneself, but also moving their society forward is emphasized in many studies.