Duygusal emek ve iş performansı ilişkisinde iş yerinde mutluluğun aracılık rolü
The mediating role of happiness at the workplace in the relationship between emotional labor and work performance
  1. Tez No: 815517
  2. Yazar: CEREN KÖSEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Satış alanında çalışanların edinmiş olduğu tutum ve davranışlar bağlı bulundukları şirketin pazardaki yerini sağlamlaştırırken aynı zamanda müşterilerin bağlılığını da etkilemektedir. Çalışanın iş yerindeki mutluluğu göstermiş olduğu iş performansını ve harcamış olduğu duygusal emeğini de etkilemektedir. Çalışan günün önemli bir kısmını iş yerinde geçirirken buradaki mutluluğu ya da mutsuzluğu çalışanın şirketine olan aidiyet duygusunu da derinden etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı; duygusal emek alt boyutları ve iş performansı ilişkisinde iş yerinde mutluluğun alt boyutları arasındaki ilişkinin yapısını belirlemektir. Bu bağlamda, İstanbul ilindeki mağazacılıkta satış danışmanı olarak görev yapan 250 çalışandan anket yöntemi ile veri alınmıştır. Verilerin analiz sürecinde; SPSS 22.0 ve AMOS 22.0 programı kullanılmıştır. SPSS programı ile faktör analizi, güvenilirlik analizi, frekans analizi, ortalama ve standart sapma değerleri analiz edilirken; AMOS programı ile de yapısal eşitlik modeli kullanılmıştır. Elde edilen verilere göre, duygusal emeğin iş performansı üzerindeki etkisinin iş yerinde mutluluk dahil edildiğinde azaldığı görülürken iş yerinde mutluluğun tam aracılık rolü değil kısmı bir aracılık rolü taşıdığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Attitudes and behaviors acquired by employees in the field of sales strengthen the position of the company they are affiliated with in the market, while also affecting the loyalty of customers. The happiness of the employee at work also affects the job performance and emotional labor he has spent. While the employee spends a significant part of the day at work, the happiness or unhappiness there also deeply affects the employee's sense of belonging to the company. The aim of this study; To determine the structure of the relationship between the sub-dimensions of emotional labor and the sub-dimensions of happiness at work in the relationship of job performance. In this context, data were collected from 250 employees working as sales consultants in retailing in Istanbul, by survey method. In the analysis process of the data; SPSS 22.0 and AMOS 22.0 program were used. While factor analysis, reliability analysis, frequency analysis, mean and standard deviation values are analyzed with SPSS program; Structural equation modeling was also used with the AMOS program. According to the data obtained, it is seen that the effect of emotional labor on job performance decreases when happiness at work is included, while it is seen that happiness at work has a partial mediation role, not a full mediation role.