İkinci konut'tan birinci konuta dönüşümün kullanıcı memnuniyeti açısından incelenmesi: Mersin Soli sahil sitesi örneği
The examination of user satisfaction in terms of transformation from second homes to the primary homes: Example of Mersin Soli seaside housing
- Tez No: 461902
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. BERİL ÖZMEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, Architecture
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Toros Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 147
Özet
İkinci konutlar turizm, coğrafya, kent planlama gibi çeşitli araştırmalara konu olmuş bir kavramdır. İkinci konutların yarattığı çevresel etkiler, turizme yansımaları, şehircilik sorunları, bu konuda araştırma yapılmasını ve çözüm üretilmesini gerektirmiştir. 1980 sonrası Mersin kentinin göçlerle nüfus artışı nedeniyle batıya doğru ve kıyı boyunca gelişmesi sonucu, Mezitli ilçe sınırları içerisinde kentten ayrı konumlanan ilk ikinci konut örneği olan Soli Sahil Sitesi ikinci konuttan birinci konuta dönüşmüştür. Böylelikle, kentle bütünleşen kıyı alanlarında yer alan eski ikinci konut kompleksleri kentteki konut yaşam kalitesi arttırmıştır. Bu nedenle, seçilen 1970'lerin lüks ve modernlik simgesi Soli Sahil Sitesi yaz-kış daimi konut olarak kullanmaya başlaması araştırma konusu olarak saptanmıştır. Soli konut kompleksi ve apartman bloklarının çevresel ve fiziksel yönden etkilerinin irdelenmesi ve kullanıcı memnuniyetlerinin ölçülmesi ile bu araştırmada elde edilen verilerin, ikinci konutların yarattığı sorunların çözümüne katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Araştırma kapsamında karar verilen yöntem gereği yapılan gözlemler, birebir karşılıklı görüşmeler ve anketlerle toplanan veriler bilgisayar tekniği ile analiz edilerek Soli Sitesi sakinlerinin site bazında ve bina özelinde rastgele örnekleme yöntemi ile memnuniyetleri ölçülmeye çalışılmıştır. Seçilen 62 deneğe, demografik yapıyı tespit etmek amacıyla bağımsız değişkenlerden oluşan sorular, site genelindeki ve bina özelindeki memnuniyet düzeylerini saptamak için bağımlı değişkenlerden oluşan sorular yöneltilmiştir. Anket sonuçlarında sitede yaşayanların çoğunluğunun emekli ve 56 yaşın üstünde oldukları ve 10 yıldan uzun süre sitede yaşadıkları belirlenmiştir. Site sakinlerinin, komşuluk ilişkilerinden çok memnun olmaları ve uzun süredir bu sitede yaşamalarından çıkarılan sonuç, siteye aidiyet hissettikleri yönündedir. Eğitim düzeyinin üniversite ve lise düzeyinin çoğunlukta olduğu site sakinlerinin, çoğunluğunun oturdukları mülkün sahibi oldukları, bina özelinde ve site genelindeki yaşamdan kiracılara göre daha memnun oldukları tespit edilmiştir. Yaşadıkları yeri güvenli bulan site halkı olası bir yangın ve depremde binalarını güvenli bulmadıklarını belirtmişlerdir. Ayrıca günlük ve kısa süreli kira sisteminden ve otelin site içinde bulunmasından rahatsız olduklarını belirtmişlerdir. Kiracıların kira ve emlak fiyatlarından memnun olmamalarına karşı mülk sahiplerinin memnun oldukları ancak aidat miktarının yüksek olmasından memnuniyetsizliklerini ifade etmişlerdir. Özetle anketin değerlendirilmesi ile elde edilen bulgulardan deneklerin çoğunluğunun ikinci konuttan birinci konuta dönüşümüne rağmen site geneli ve bina özelinde memnun oldukları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Second homes is a concept that has been subject of tourism, geography, town planning researches within the field of architecture. The problems arising from second homes have brought problems to the reaserach fields such as environmental impacts, tourism reflection, urbanization problems. In this research, transformation of second homes to primary homes will be examined in terms of user satisfaction in Soli Seaside Housing, which is actually the first example of the second homes in Mersin. Nowadays, this very example 1970's second homes in the Soli quarter integrated with the cities' other residential areas within the urban development along the seashore. The purpose of the study is to detect changes on physical enviromental in the existing housing complex, as well as understanding psycho-social effects on the user. Therefore, by measuring and questioning satisfaction of residents in today's conditions, targeting the research to draw attention on transformation second homes to primary homes and contribute the housing research area within. Throughout the research observation, individual conversations, interviews, and survey with 62 person were done. Data have processed in IBM SPSS Statistics Trial Software programme. Through this survey, it was aimed to measure the satisfaction level of residents living in various types of apartment buildings in Soli Seaside Housing. To detecting their demographic mould, questions including independent variables were asked to 62 person who choosen with random sampling method. In the second part of survey, which including dependent variables, tried to determine the satisfaction level of them. On the last part of survey, questions asked about requirements on the making their place / housing more liveable. To measure their satisfaction on site-based and with a specified building by themsleves, Quintile liqert scale and closed-ended question method were used. In the result of survey, most of the person living in SSH are retired, over 56 years old and living over 10 years in the site have been determined. People's, who lives in Soli Seaside Housing, feeling belongs here, which is depending on good neighbourhood relations and long period of living there. Most of the resident who are owners of the property they live in, and whose education level determined as high school and university graduate levels are happier then others. Finding the housing safe has also been determined except possible fire and earthquake. In spite of tenants do not satisfied for renting costs and the estate prices, property owners specified that they have satisfaction for due rates. As the result of the survey, residents have an overall satisfaction on the housing as site and specified building living in.