Effects of epistemologically enhanced instruction on ninth grade students' physics related personal epistemology and achievement in physics
Epistemolojik yönden zenginleştirilmiş öğretim metodunun dokuzuncu sınıf öğrencilerinin fizik ile ilgili kişisel epistemolojilerine ve fizikteki başarısına etkileri
- Tez No: 461905
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 317
Özet
Bu çalışma, epistemolojik yönden zenginleştirilmiş öğretim metodunun 9. sınıf öğrencilerinin fizik ile ilgili kişisel epistemolojileri ve ısı ve sıcaklık ünitesindeki fizik başarıları üzerindeki etkisini incelemektedir. Çalışmaya, Ankara'da bulunan bir Anadolu öğretmen lisesindeki 186 (109 kız ve 77 erkek) dokuzuncu sınıf öğrencisi katılmıştır. Çalışmada yarı deneysel araştırma deseni kullanılmıştır. Okuldaki altı sınıf deney ve kontrol grupları olarak rastgele atanmıştır. İki sınıfta belirtik olarak epistemolojik yönden zenginleştirilmiş öğretim metodu (EEEI) kullanılırken, diğer iki sınıfta örtük olarak epistemolojik yönden zenginleştirilmiş öğretim metodu (IEEI) kullanılmıştır. Geriye kalan iki sınıf çalışmaya katılan öğretmenin kendine has öğretim metodu (CI) ile öğrenim görmüştür. Çalışma 2013-2014 öğretim yılının ikinci döneminde tamamlanmıştır. Öğrencilerin fizik başarısı Isı ve Sıcaklık Başarı Testi (HTAT) ile ölçülmüş fizik ile ilgili epistemolojik anlayışları Fizik ile ilgili Kişisel Epistemoloji Anketi (PPEQ) ile değerlendirilmiştir. Çalışmanın verileri, Çok Değişkenli Kovaryans Analizi (MANCOVA) kullanılarak analiz edilmiştir. Bu analizde öğrencilerin yaşı, cinsiyeti, bir önceki dönem aldıkları fizik notları, ön fizik ile ilgili kişisel epistemolojileri ve ön ısı ve sıcaklık ünitesindeki başarıları kontrol edilerek öğretim metotlarının öğrencilerin kişisel epistemolojilerine ve başarılarına olan birleştirilmiş etkisi test edilmiştir. Analiz sonuçları EEEI'nin hem öğrencilerin fizik başarısı hem de epistemolojik anlayışları üzerinde CI ve IEEI ile karşılaştırıldığında daha etkili bir öğretim metodu olduğu ortaya koymuştur. Ayrıca IEEI'nin öğrencilerin fizik başarısında CI'ya göre daha etkili bir öğretim metodu olduğu sonucuna varılmıştır. Bu çalışma, örtük olarak epistemolojik boyutların öğretime entegre edilmesinin öğrencilerin fizik başarısını arttırdığını ancak epistemolojik boyutların belirtik olarak görünür hale getirilmesinin hem fizik başarısının hem de kişisel epistemolojinin gelişmesinde daha etkili bir yöntem olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effect of epistemologically enhanced instruction on ninth grade students' physics related personal epistemologies and physics achievement on heat and temperature unit. The participants of the study were 186 (109 female and 77 male) ninth grade students at one Anatolian teacher training high school in Ankara. For the current study, a quasi-experimental with matching only pretest-posttest control group research design was adopted. Six classes in the school were randomly assigned to treatments and control group. Two of the classes were taught based on the explicit epistemologically enhanced instruction (EEEI), while another two of six classes were taught based on the implicit epistemologically enhanced instruction (IEEI). Latter two classes were assigned as control groups and they were instructed based on the teacher's conventional instruction (CI). The study was completed in the second semester of the 2013-2014 academic year. The Heat and Temperature Achievement Test (HTAT) was administered to assess students' achievement and the Physics related Personal Epistemology Questionnaire (PPEQ) was administered to distinguish changes in students' epistemological understanding in physics. The Multivariate Analysis of Covariance (MANCOVA) was employed to examine the combined effect of teaching methods on the students' physics related personal epistemology and their physics achievement on heat and temperature unit when students' age, gender, previous semester physics course grades, pre-physics related personal epistemology and pre-physics achievement on heat and temperature unit were controlled. According to MANCOVA results, EEEI was found as the most effective method when compared to CI and IEEI on both students' physics achievement and their physics related personal epistemology. Also, IEEI was found as an effective method in terms of students' achievement on heat and temperature unit. This study revealed that embedding dimensions of personal epistemology via different activities in implicit instruction helped students to improve their physics achievement. However, making these dimensions visible explicitly to students improved both their physics achievement and their physics related personal epistemology.