The impacts of climate change and land use on the ecosystem structure and services of Lake Beysehir
İklim değişikliği ve arazi kullanımının Beyşehir Gölü ekosistem yapısı ve hizmetleri üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 461918
  2. Yazar: TUBA BUCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM BEKLİOĞLU, DR. DENNIS TROLLE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu tez çalışmasının ana amacı, iklim değişikliği ve arazi kullanımının Beyşehir Gölü ekosistem yapısında meydana getirebileceği değişiklikleri, ekosistem servisleri perspektifiyle değerlendirip, tahminlemektir. Modelleme sonuçları, Beyşehir Gölü'nün ekolojik ve hidrolojik dinamiklerinin iklim değişikliğine karşı hassas olabileceğini ortaya koymuştur. İklim değişikliği senaryoları, havzadaki toplam akışta ve göl su seviyelerinde düşüşe sebep olmuş; ve gelecekte gölün korunması için su çekiminin önemli miktarda azaltılması gerektiğini göstermiştir. Mevcut araştırmanın sonuçları, aynı zamanda, arazi kullanımındaki değişimin havzadaki toplam yüzey akışındaki etkilerinin az olmasına karşın, besin tuzu yüklemesinde önemli bir etkisi olduğunu göstermiştir. Göl modelleri gelecek besin tuzu derişimleri ve Klorofil a'ya ilişkin tahminlerinde farklılık gösterse de, gelecekte göl suyu kalitesinin bozulmasına neden olabilecek siyanobakter oranında önemli bir artış olduğunu göstermişlerdir. Uzun dönemli ekosistem hizmetlerinin analizi, göl hizmetlerinin doğrudan hizmetlerde (örneğin sulama suyu sağlama, balıkçılık) son yıllarda azalan bir eğilim gösterdiğini; bununla birlikte, iklim düzenleme hizmetlerinde (karbon tutma hizmeti) artış olduğunu ortaya koymuştur. Aynı zamanda göl su seviyesinin destek hizmetlerini (biyoçeşitlilik) etkilediği tespit edilmiştir. Senaryo sonuçları ise, iklim değişikliği projeksiyonlarını göz önüne alındığında, göle ait sulama suyu hizmetinin gelecekte azalabileceğini göstermiştir. Ayrıca, artan siyanobakterlerin gölün içme suyu kalitesini de etkileyebileceği ve belli periyotlarda gölün içme suyu kullanımının sınırlanabilme ihtimali ortaya konmuştur. Bütün sonuçlar değerlendirildiğinde, daha sıcak ve kurak iklimin, su miktarını azaltabileceği ve siyanobakter aşırı büyümesine yol açabileceği gösterilmiştir. Adaptasyon önlemleri alınmadığı takdirde, bu durum Beyşehir Gölü ekosistemi değer ve hizmetlerinin kaybına yol açabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the main aim was to predict the impacts of climatic and land use changes on the ecosystem structure of Lake Beyşehir with the perspective of ecosystem services. Modeling results revealed the sensitivity of ecological and hydrological dynamics of Lake Beyşehir to climatic changes. Climate change scenarios led to reductions in total inflow rates and water levels, and the results showed that significant reductions in water abstraction are needed to maintain the lake in the future. The outcomes of the current study also indicated an important role of projected land use change on nutrient loading from the catchment, though with minor effects on surface runoff. Although lake models differed in their predictions for future nutrient concentrations and Chlorophyll-a, they both indicated a significant increase in cyanobacteria biomass in the future which may result in degradation of the lake water quality. Analysis of long-term ecosystem services revealed that the lakes' services varied through time with a declining trend in provisional services (e.g., water level, fisheries), however, increased climate regulation services were recorded throughout the century. The water level was found to be important in affecting supporting services of the lake (e.g., biodiversity). Future projections also indicated that irrigation water service of the lake may decrease in the future considering climate change projections. Furthermore, increased cyanobacteria contribution may also affect the drinking water quality of the lake and may limit the drinking water use for certain periods with cyanobacteria bloom. All in all, the results highlighted that warmer and drier climate may decrease water availability and trigger cyanobacteria bloom that may lead to loss of ecosystem values and services of Lake Beyşehir if necessary adaptation measures are not undertaken.