Architecture, revolution and temporality: The Soviet avant-garde and the politics of modernism
Mimarlık, devrim ve zamansallık: Sovyet avangardı ve modernizmin politiği
- Tez No: 461933
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ARİF SARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma modernizm ve Sovyet Avangardı'nın zamansallık kavrayışları ekseninde bir politik okumasını sunmayı amaçlar. Bunun için modernizmin ve avangardın modernite ve kapitalist üretim tarzı ile ilişkilerindeki olumlayıcı ve olumsuzlayıcı nitelikleri araştırır ve kapitalizmle özdeşleştirilmelerini sorgular. Modernizm ve avangardın Sovyet bağlamını bolşevizmin zamansallık kavrayışı ekseninde ele alır. Çalışma, hem devrim sonrası Sovyet bağlamının modernizm ve avangard hareketler nezdindeki çekiciliğinin, hem de bu iki olgunun Sovyetler Birliği'ndeki tasfiyesinin zamansallık kavrayışlarından kaynaklandığını iddia eder. Bilinmeyene, sürece ve devingenliğe dayanan, gelecekteki süreklileşmiş geçmişten kopuşların baştan kabuluyle hareket eden konstrüktivist mimari mekan teorisinin modernist mekansal-zamansallığın yoğunlaşmış bir varyantı olduğunu ortaya koymayı amaçlar.
Özet (Çeviri)
This study aims to present a political re-reading of modernism and the Soviet Avant-garde through their conceptualizations of temporality. To that end, affirmative and negative characteristics of modernism and the avant-garde in their relation to modernity and the capitalist mode of production are examined, and their over-identification with capitalism is questioned. Thereafter, the Soviet context of modernism and the avant-garde are analyzed through the temporal conception of Bolshevism. The study claims that both the appeal of the post-revolutionary Soviet context to modernist and avant-garde visions and their liquidation originate from the insights into temporality. It aims to reveal that the constructivist theory of architectural space presents an intensified variant of modernist spatio-temporality, a dependence on the unknown, processes and mobility, and pre-assumptions of the continuous future breaks from the past.