Motivasyonun numerik analizi
Numerical analysis of motivation
  1. Tez No: 46197
  2. Yazar: MURAT KURUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN SORGUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET Her türlü proje için girişimci, yenilikçi, yaratıcı ve dolayısıyla sorun çözen insanlar yetiştirmeyi amaçlayan Yapı işletmesi yüksek lisans programının öncelikli ve ağırlıklı konusu insandır. insan verimliliği genellikle, insanın fiziksel, tinsel ve düşünsel gereksinmelerini karşılama düzeyile ilgili motivasyonuna bağlı olup, bunun sayısal ölçümü yönetim açısından büyük önem taşımaktadır. Öte yandan motivasyon; bireyin iç ve dış dürtücünün etkisi ile işinin yönünü, gücünü ve öncelik sırasını belirleyerek harekete geçmesi biçiminde tanımlanmaktadır. Eğitimde motivasyon ise öğrenciye, gerekli alt yapıyı (Kantin, yemekhane, sınıflar vb.) sağlayarak ve sosyal olguları (Öğretim üyeleri, teknik geziler, paneller vb.) kullanarak belirli bir hedefe doğru yöneltmek olarak tanımlanabilir. Bu araştırmada, motivasyonun sayısal ölçümü amacıyla geliştirilmiş bulunan bir matematik model, İTÜ İnşaat Fakültesi öğrencilerinden oluşan bir topluluğa uygulandıktın sonra sonuçlar tartışılmıştır. Çalışmada Moslov/un geliştirdiği ihtiyaçlar hiyerarşisi ve diğer yönetim bilimi kavramları ile ilişkili olması bakımından X-Y ve Yönetim Ağı teorileri dikkate alınmıştır. Değerli eğitim ve psikoloji uzmanlarının görüşleri alınarak hazırlanan 63 soru ve 4 bölümden oluşan anket formu, 321 kişi üzerinde uygulanmış toplam 62000 veri sağlamıştır. Bu veriler istatistik yöntemler ile matematik modelin test edilmesini sağlamış ve geçerliği kanıtlamıştır. Çalışmanın en önemli özelliği, proje yönetimi çerçevesinde değişik bilim dallarındaki uzmanların görüş ve düşüncelerini motivasyonun ölçüm ve değerlendirilmesi açısından soruna (ortama) özgün biçimde uyarlanmasıdır. XIII
Özet (Çeviri)
NUMERICAL ANALYSES OF MOTIVATION SUMMARY Graduate programs in Construction Management based on special subject of management are developed considering the needs of the industry and education in 1970's as a result of finding about the inadequacy of design oriented civil engineering education in dealing with complex projects. As a matter of fact, all developed countries have not long ago set up Construction Departments for construction management education considering the human and consequently financial and timely aspects of construction works involving multidisciplinary subjects. The latters can not be taught in the traditional graduate study of civil engineering. The aim of the education program in construction management is to train innovative and enterprising civil engineers who can also solve business problems. The productivity of human being is related with his motivation generally related with the level of satisfying his physical, emotional, intellectual needs. Therefore evaluation of motivation is a very important subject. Evaluation of motivation enables its control. In a control system there is a standard point that ensures control. Controls must be done in accordance with this standard point and change must be monitored. Motivation is derived from Latin word“Motus”(“Movere”) which means literally the force that causes“motion”. Therefore motivation is described as“ an individual's action by having its direction, force and priority as a result of the inner and outer motives”[2]. Motivation in education can be described as, directing the students to certain target by providing the necessary physical ( canteen, dining hall, classroom etc.) and the social conditions (trips, panels etc.)“Human mind, must first be logically convinced, and then emotionally satisfied. People with logical weakness work for you, if you only caress his emotions”[7]. According to Kazım Taşkent“motivations”means the action of man as a result of his (logical) conviction, whereas“manipulation”is the activity caused by his (influenced) emotion. xivThis work is based on Maslovv's hierarchy of needs ( Figüre 1 ) and reference is made to, X-Y and management net theories as far as they relate to the management science concepts..s Şelf N. S^ Actualizations>. _ f%Sİjİ!!§£*İ&İİİ^^ ^!_ l!__ O“E 3 un ö q)^CT }..ü)O.sr l i lL- l l fft ^^â^SŞ^f-j;«ü ı2 sa ° «m rti S^S^^^^5- * uı o-->' p^g^sa q -jg.c ^rE.* ”° C *f>ı ^IIL^UJİ '2 *^ »Zl“ ro LU ^«gu = Cü® S*___S Q- üjoı ıO £.§r l-'...ı., l ıs g.4-1.2l *g '*jj &* > l11 l l l l l 1=1 loeıooıooıoouao ^”*rt«OOICMr-T- xvii2nd Class Standard point: 4.6193 3rd Class Standard point: 4.5897 4tn Class Standard point: 4.5445 Master Class Standard point: 4.5166 Ali Faculty Standard point: 4.5738 The merit of the presented vvork consists in especially using the views and the opinions of various expert (in education, sociology, psychology, mathematics) in this proj'ect management context.