27 Mayıs Döneminde İzmir'de siyasi parti örgütlenmeleri (1960-1965)
Political party organizations in İzmir in the Period of 27 May(1960-1965)
- Tez No: 461972
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM İNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
1950 seçimleriyle iktidara gelen Demokrat Parti, 27 Mayıs 1960 darbesine kadar ülkeyi yönetmiştir. 27 Mayıs 1960 Askeri Müdahalesi'nden evvel yaşanan 15 Mayıs 1960 tarihli Demokrat Parti İzmir mitingine on binlerce İzmirli katılarak Adnan Menderes'e olan bağlılığını bildirmiştir. 1960 darbesinin Demokrat Parti iktidarına karşı yapılmış olması İzmir'in önemini arttırmaktadır. 27 Mayıs'ın yaşanmasıyla birlikte Demokrat Parti'nin destekleyicisi olan İzmir'de askeri önlemler artmıştır. 27 Mayıs 1960 sonrası yeniden yapılanma sürecinde yaşanan gelişmeler, 10 Ekim 1965 genel seçimlerine kadar uzanan dönemde önemli izler bırakmıştır. Bu çalışmada 27 Mayıs 1960 Askeri Müdahalesi ile başlayan dönemde 1961 anayasasının halkoyuna sunulması, 15 Ekim 1961 genel seçimleri, 17 Kasım 1963 yerel seçimleri ve 10 Ekim 1965 genel seçimleriyle sona eren 1960-1965 yılları arasındaki dönemde siyasi partilerin İzmir'deki faaliyetlerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Democratic Party in power elected, in 1950 it ruled the country until 27 May 1960 coup. Tens of thousand people attended the meeting on 15 May 1960 and reported their loyalty to the Adnan Menderes. The fact that the 1960 coups was made to of the Democratic Party increases the importance of Izmir. Developments in the restriction process after the 27 May of 1960's it left important traces until 10 Ekim 1965 general election. This study 27 May 1960 military intervention the period beginning with the 1961 constitution in a referandum on 15 October 1961 general elections on 17 November 1963 and 10 October 1965 elections in the period between the years 1960-1965 have been given to the activities of political parties in Izmir.