XIX. yüzyılın ikinci yarısında Osmanlı-İtalyan ilişkileri (1850-1900)
XIX. second half century Ottoman-Italian relations 1850-1900)
- Tez No: 461996
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, Osmanlı Devleti'nin İtalya ile 1850-1900 yılları arasındaki ilişkileri ele alınmaktadır. İlk önce İtalya'nın coğrafi, tarihi ve etnik yapısı konusunda bilgi verilmiş, Osmanlı öncesi ve Osmanlı sonrası Türk İtalyan ilişkileri anlatılmıştır. Birinci bölümde Osmanlı-İtalyan siyasi ilişkileri, İtalya'nın sömürge çalışmalarının odağındaki Trablusgarp'ı ele geçirmek için yapmış olduğu hazırlıklar ve Osmanlı Devleti'nin buna karşılık aldığı tedbirler üzerinde durulmuştur. Daha sonra İtalya'nın Avrupa devletleri ile olan ilişkileri, Osmanlı Devleti'ne karşı yapmış olduğu ittifaklar ve bu devletleri etki altına alması açıklanmıştır. İtalya'nın Tunus, Fas, Sudan, Girit ve Arnavutluk bölgeleri için girişimleri, Osmanlı Devleti'nin iç meseleleri olan ıslahatlara ve Ermeni sorununa bakış açısı hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde İtalya ile yapılan ticari anlaşmalar incelenmiştir. Üçüncü bölümde Osmanlı Devleti ile İtalya arasındaki sosyal ve kültürel ilişkiler ele alınmıştır. Sonuç kısmında ise konu bütünlüğünü sağlayıcı genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the Ottoman State and Italy between 1850-1900 is considered. At first, information about the geographical, historical and ethnic structure of Italy was given and the pre-Ottoman and post-Ottoman Turkish Italian relations were explained. In the first chapter, the preparations for Ottoman-Italian political relations, the capture of Tripoli, which is the center of Italy's colonialism, and the measures taken by the Ottoman Empire were emphasized. It was later explained that Italy's relations with the European states, the alliances that the Ottoman State made against them and their influence on these states. Italy's initiatives for the Tunisia, Morocco, Sudan, Crete and Albania regions, the Ottoman Empire's internal affairs, reforms and the point of view for the Armenian question. In the second part, the commercial agreements made with Italy are examined. In the third chapter, social and cultural relations between the Ottoman State and Italy were discussed. In the conclusion section, a general evaluation of the subject integrity is made.