Modeling belief revision via belief bases using situation semantics
İnanç temeli aracılığıyla inanç değişiminin durum semantiği ile modellenmesi
  1. Tez No: 462026
  2. Yazar: AYŞE SENA BOZDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. BERNA KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
İnanç gösterimi ve inanç dinamiğinde inanç temeli yaklaşımı, AGM modeli ile öncülenen inanç kümesi yaklaşımlarına alternatif olarak geliştirilmiştir. İnanç temeli yaklaşımı, kişilerin bilgi ve beklentilerini, inançlarının muhtemelen eksik ve tutarsız temelleri olarak modeller. Buna rağmen, kişinin inançları her zaman tutarlıdır; bu karmaşık bir çıkarım ilişkisi ile garantiye alınır. İnanç değişimleri, inanç kümesi yerine bilgi temeli üzerinde gerçekleştirilir. Bilgi temelinin içeriği inanç kümesine göre çok daha kısıtlı ve elemanları kişi tarafından doğrudan ulaşılabilir ve çıkarımsal olmayan cümleler olarak tanımlandığından, bu yaklaşım gerçekçi bir inanç dinamiği teorisi sunar. İkinci bölümde, inanç temeli yaklaşımının, hem statik (bilgi temeline dayalı inanç oluşumu) hem dinamik boyutlarının incelemesi sunuluyor. İnanç kümesi yaklaşımlarını temsilen AGM modelinin kısa bir incelemesi ile iki yaklaşım kısaca karşılaştırılıyor. Üçüncü bölümde ise, durum semantiği kullanılarak inanç temeli yaklaşımının statik boyutunun modal bir modellemesi sunuluyor. Semantik tercihi, durum semantiğinin muhtemelen eksik ve tutarsız cümle kümelerini modelleyebilmesinden kaynaklanıyor. Bu modelde sunulan inanç modalitesinin inanç temeli yaklaşımında kullanılan çıkarım ilişkisinin özelliklerini olabildiğince yansıtması hedefleniyor.
Özet (Çeviri)
The belief base approach to belief representation and belief dynamics is developed as an alternative to the belief set approaches, which are pioneered by the AGM model. The belief base approach models collections of information and expectations of an agent as possibly incomplete and possibly inconsistent foundations for her beliefs. Nevertheless, the beliefs of an agent are always consistent; this is ensured by a sophisticated inference relation. Belief changes take place on the information base instead of on the belief set, providing a reasonable account of belief change, for the content of the information base is much smaller than a closed belief set, and directly accessible by the agent for its elements are characterized as explicit and non-inferential information the agent acquires, while the closed belief set represents what the agent is committed to believe. In chapter 2, I present an investigation of the belief base approach, both its statics (formation of beliefs from an information base) and its dynamics, while presenting the consequences of the approach; as well as a brief investigation of the AGM model as the representative of the belief set approaches, to make comparisons between the two approaches. In chapter 3, I offer a modal model of the statics of the belief base approach using situation semantics. The choice of semantics is primarily due to that situation semantics can model incomplete and inconsistent collections of sentences. The belief modality offered in this model is intended to capture the inference process in the belief base approach as much as possible.