Integrating ELF awareness into pre-service teacher education: Insights from theory and practical experience
ELF farkındalığının hizmet öncesi öğretmen eğitimine entegre edilmesi:Teori ve uygulamalı deneyimden edinilen içgörüler
  1. Tez No: 462027
  2. Yazar: ELİF KEMALOĞLU ER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BAYYURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 356
Özet
Bu niteliksel vaka incelemesi Ortak bir Dil olarak İngilizce (ODİ / English as a Lingua Franca / ELF) konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan bir öğretmen eğitim dersine katılan on hizmet öncesi öğretmenin ODİ ile ilgili düşüncelerinin ve öğretim uygulamalarının derinlemesine bir analizini ortaya koymaktadır. Ders, teori ve uygulama temelli aşamalardan oluşmakta ve yoğun teorik eğitim, sürekli eleştirel düşünme, derin düşünme içeren etkileşimler ve aktif öğretmenlik uygulamalarıyla katılımcıları ODİ kavramı ve ODİ pedagojisiyle ilgili olarak bilinçlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, hizmet öncesi öğretmenlerde ODİ konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan örnek bir eğitim sürecinin tasarlandığı ve incelendiği türünün ilk örneği bir çalışma olması nedeniyle önemlidir. Veriler anket, mülakat, gözlem, derslerin ses ve görüntü kayıtları, dersin okumalarına dayalı derin düşünme sorularına verilen yanıtlar ve dökümanlar aracılığıyla toplanmıştır. Bulgulara göre katılımcıların ODİ'yi eğitim boyunca kavramsallaştırma sürecinde önemli değişiklikler olmuştur: ODİ başlangıçta global bir kavram olarak tanımlanmıştır. Teorik aşamanın sonunda ODİ, ana dili İngilizce olmayanların İngilizce'yi iletişim için kullanmaları olarak tanımlanmış ve bu kullanım anlaşılırlık, ana dili İngilizce olmayanlar tarafından İngilizce'nin sahiplenilmesi ve özgüven artışı gibi iletişimsel avantajlar ile karakterize edilmiştir. Uygulama temelli aşamanın bitiminde ODİ, ana dili İngilizce olmayanları ve bu kişilerin dil kullanımlarını kendi çeşitliliğiyle kabul eden bir bakış açısı olarak algılanmıştır. Katılımcılar ODİ'yi İngilizce derslerine açık ve örtük şekillerde entegre etmişler ve ODİ farkındalığıyla uygulanan pedagojiye yönelik avantajlar ve engeller bildirmişlerdir. Katılımcıların programdan genel olarak memnun oldukları bulunmuş ve hepsi gelecekteki öğretmenlik uygulamalarına ODİ'yi entegre etmeyi planladıklarını ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This qualitative case study presents an in-depth analysis of English as a Lingua Franca (ELF)-related reflections and teaching practices of ten pre-service teachers in an ELF-aware teacher education course. The course consists of theory- and practice-based phases and aims to raise awareness of the ELF concept and the pedagogy of ELF through intensive theoretical training, continuous critical reflection, reflective interactions and active teaching practices. The study is significant since it is the first of its kind to design and investigate a sample process of ELF-aware pre-service teacher education. The data were collected through questionnaires, interviews, observations, audio and video recordings of lessons, responses to reflection questions based on the readings of the course and documents. According to the findings, participants' ELF conceptualizations underwent substantial changes during the training: ELF was first defined as a global concept. At the end of the theoretical phase, it was defined as non-native speakers' use of English for communication characterized by intelligibility, their ownership of English and communicative advantages such as an increase in self-confidence. At the end of the practice-based phase, ELF was perceived as a perspective that accepts the non-native use and users of English with their own variability. The participants integrated ELF into English lessons in explicit and implicit ways and reported both advantages and hindrances to ELF-aware pedagogy. Overall, they were found to be content with the program and all of them stated they were planning to incorporate ELF into their future teaching practices.