English language teacher recruitment practices in higher education institutions: A case study in Turkey
Yükseköğretim kurumlarındaki İngilizce öğretmeni işe alım uygulamaları: Türkiye'den bir durum çalışması
  1. Tez No: 462025
  2. Yazar: BÜŞRA AYÇA KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BAYYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki bir yükseköğretim kurumunun bünyesinde yer alan Yabancı Diller Okulu'nun İngilizce hazırlık biriminin işe alım süreçlerinin incelenmesidir. Bu bağlamda, süreçler (1) yapılandırılmış etkin İngilizce öğretmeni profili (2) yapılandırılmış işe alım süreçleri ve (3) bu özellikler dikkate alınarak gerçekleştirilen işe alım süreçlerinin karşılaştırılması kapsamında irdelenecektir. Buna ek olarak, öğretmenlerin ana dilinin İngilizce olup olmamasının işe alım süreçlerine etkisi ve bunun yarattığı eşitlik kavramı varlığı/eksikliği de bu amaçlarla bütünleşik olarak incelenmektedir. Araştırmadaki başlıca veriler mülakatlardan ve dokümanlardan oluşmaktadır. Çalışma kapsamında incelenen dökümanlar ilgili hazırlık biriminin resmi iş ilanlarını ve internet sayfasının iş ilanlarıyla ilgili kısmını içermektedir. Data analizi sonucunda bulunan yapılandırılmış etkin İngilizce öğretmeni profili ileri düzey dil seviyesine sahip olmayı, pedagojik alan bilgisine sahip olmayı, kültürel ve dil farkındalığını, istekli ve motive edici olmayı içermektedir. Yapılandırılmış işe alım sürecindeki kıstaslar ise ileri düzey bir dil seviyesi, sınav başarısı, tecrübe ve pedagojik alan bilgisini içermektedir. Son olarak, yapılandırılmış etkin İngilizce öğretmeni profili ve yapılandırılmış işe alım süreçleri karşılaştırıldığında, iki etkenin birbiriyle ilintili olduğu sonucuna varılmıştır. Bu etkenler yüksek dil seviyesi ve pedagojik alan bilgisine sahip olmaktır. Sonuçlar öğretmenin ana dilinin İngilizce olup olmamasının ne bir etken İngilizce öğretmeni özelliği olduğunu ne de işe alım sürecinde bir kıstas olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The present study aims to explore an intensive English program in higher education in Turkey to have a better understanding of (1) the constructed profile of effective English language teachers, (2) the constructed recruitment process, and (3) the relationship between the characteristics listed in the profile and the recruitment process. Further, the nativeness issue was also integrated into the study. Participants were administrators and recruitment committee members, Turkish teachers of English, and non-Turkish teachers of English. Data came from interviews and documents. The documents analyzed in the study were official job announcements and the recruitment section of the web page of the relevant institution. The constructed profile of effective English language teachers was found to involve a high level of language proficiency, pedagogical content knowledge, an awareness of culture and language, and being enthusiastic and motivating. The criteria constructed in the recruitment process were a high level of language proficiency, exam proficiency, experience, and pedagogical content knowledge. Nativeness was associated neither with teacher efficacy nor the recruitment process. Finally, two findings were found to be matching in the data when the relationship between the profile of effective teachers and the recruitment process were compared and contrasted. These were a high level of language proficiency and pedagogical content knowledge.