The timing of uncertainty resolution in gift-exchange experiments
Hediye değişim deneylerinde belirsizlik çözümlenmesinin zamanlaması
- Tez No: 462031
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YİĞİT GÜRDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, hediye alışverişi deneyleri yaparak, rasgele sonuçların ve sonucun gerçekleşme zamanlamasının işgücü piyasasına olan etkisini araştırdık. Deneylerde, işveren işçisine bir ücret verir ve işçi bu ücreti gözlemleyerek ne kadar çaba harcayacağına karar verir. Eşzamanlı oyun olarak adlandırılan temel deneyde, bilgisayar ekranında emek seviyesi işçi tarafından belirledikten ve onayladıktan sonra, işçi her efor seviyesinin rastgele sonuçlarını aynı anda öğrenir. Sonucun gerçekleşme zamanlamasının etkisini test etmek için, çaba kararını bir birim artırdıktan hemen sonra işçi tarafından seçilen çaba seviyesinin rasgele değerinin öğrenildiği sıralı oyunu oluşturduk. Bulgulara göre, sonucun gerçekleşme zamanlamasının, deneklerin kararlarında çok etkili olmadığını, ancak deneklerin belirsiz sonuçlar altında bile rekabetçi piyasa sonuçlarının üzerinde ücret ve emek seviyesi seçtiğini gözlemledik.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigate the effect of random outcomes and timing of outcome realization on labor market by conducting gift exchange laboratory experiment. The employer makes a wage offer and the agent, upon observing this offer, decided how much effort to extract. In baseline experiment named as simultaneous game, after deciding and committing effort level on computer screen, agent learns the random outcomes of each effort level at the same time. To test the effect of timing of outcome realization, we construct sequential game that agent learns random value of selected effort level immediately after increasing effort decision by one unit. According to findings, we found that timing of outcome realization has less power on subjects' decisions nevertheless they chooses wage and effort level above the competitive market outcomes under uncertain outcomes.