Essays on procyclicality of fiscal policy and natural resource funds
Maliye politikasının konjonktürel yanlılığı ve doğal kaynak fonları üzerine makaleler
- Tez No: 697670
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA GAYGISIZ LAJUNEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Kaynak zengini özellikle de düşük kurumsal kaliteye sahip ekonomilerde, hükümet harcamaları değişkenlik gösteren kaynak gelirine bağlı olduğu için, maliye politikaları bazı zorluklarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu ülkelerin pek çoğu, bu bağımlılığı ortadan kaldırmak için doğal kaynak fonlarını kurmuşlardır. Ancak bu fonların etkinliği hala tartışılmaktadır. Ayrıca, bu fonlardan yapılan transferlerle finanse edilen devlet harcamaları sürdürülebilir değildir ve bu durum ekonomiler için ciddi riskler doğurabilmektedir. Bu nedenle, doğal kaynak fonlarının etkilerini incelemek ve ülkelerin kaynak gelirlerinin tasarrufu ile harcanması için en uygun kaynak tahsisini belirlemek önem arz etmektedir. Bu tez iki makaleden oluşmaktadır. İlk makalede, doğal kaynak fonlarının ve kurumsal kalitenin maliye politikasının konjonktürel yanlılığı azaltmadaki etkileri, 32 petrol zengini panel ülke örnekleminde dinamik ortak ilişkili etkiler panel yöntemi kullanılarak, 1984-2015 dönemi için analiz edilmiştir. Bu analizde yüksek kurumsal kaliteye sahip ekonomilerde fonların konjonktürelliği azaltmada oldukça etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İkinci makalede, geçici kaynak üretim ve fiyat şoklarının makroekonomik etkileri ve kaynak gelirlerinin harcama ve tasarruf arasında en uygun şekilde tahsisi Azerbaycan özelinde dinamik stokastik genel denge (DSGD) modeli kullanılarak incelenmiştir. Analiz sonuçlarına göre tüm kaynak gelirlerinin harcanması Hollanda hastalığı etkilerinin görülmesine neden olmaktadır. Buna karşın, bu etkiler kaynak gelirlerinin tamamıyla tasarruf edilmesi durumda azalmaktadır. Ayrıca, hükümetin mali istikrar ve hanehalkının refahına eşit derecede önem vermesi durumunda, kaynak gelirlerinin en az yüzde 41'inin tasarruf edilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fiscal policy in resource-rich economies, particularly with low institutional quality, faces some major challenges since their government expenditures depend on volatile resource income. Most of them have set up natural resource funds (NRFs) to clear away this dependency; however, the effectiveness of these funds is still under debate. Besides, large government expenditures financed by transfers from the funds are not sustainable and can entail serious risk for these economies. Hence, it is essential to investigate the effects of NRFs and determine the optimal resource windfalls allocation rule for resource-rich countries. The dissertation consists of two essays. The first essay investigates the effects of resource funds and the roles of institutional quality in mitigating fiscal procyclicality in 32 oil-rich economies from 1984 to 2015 using dynamic common correlated effect (DCCE) panel estimation techniques. It is found that NRFs can contribute to mitigate procyclicality of fiscal policy in economics which have high institutional quality. In the second essay, Dynamic Stochastic General Equilibrium (DSGE) model was applied to Azerbaijan to examine the macroeconomic effects of temporary resource production and price shocks and the optimal spending and saving of resource revenues. The result shows that full spending of resource revenues leads to the Dutch disease effect. By contrast, this effect is mitigated by saving all these revenues. It is also found that if the policy maker is equally concerned with fiscal stability and household welfare, at least 41 percent of resource revenue should be saved.