Öğretmenlerin pozitif psikolojik sermaye algıları ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between teachers' positive psychological capital perceptions and their organizational commitment
- Tez No: 462086
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI İSMAİL ARSLANTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırma, öğretmenlerin pozitif psikolojik sermaye algıları ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modelinde olup nicel yöntemlidir. Araştırmanın evrenini 2016-2017 Eğitim – Öğretim yılında Şırnak ilinde okulöncesi, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim (lise) kurumlarında görev yapan 6746 öğretmen oluşturmaktadır. Hedef evrene ulaşmadaki zorluk, zaman ve maliyet gibi nedenlerden dolayı evreni temsil edebilecek örneklem alma yoluna gidilmiştir. Basit seçkisiz (random) örnekleme yoluyla seçilen örneklem grubuna dağıtılan 608 ölçek araştırmaya dâhil edilmiştir. Bu araştırmada öğretmenlerin pozitif psikolojik sermaye algılarını belirlemek için Tösten ve Özgan (2014) tarafından geliştirilen“Pozitif Psikolojik Sermaye Ölçeği”, öğretmenlerin okula bağlılık düzeylerini belirlemek amacıyla Allen ve Meyer (1990) tarafından geliştirilen Yeşilyurt (2015) tarafından Türkçeye uyarlanan“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde istatistiki paket programından yararlanılmıştır. Araştırmanın güvenirliği için iç tutarlık katsayısına bakılmış; betimsel analizler için aritmetik ortalama, standart sapma, yüzde ve frekans değerleri çıkarılmış; grup farklarındaki karşılaştırmalar fark testleri yapılmıştır. Öğretmenlerin psikolojik sermaye algıları ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkiyi ortaya koymak için ikili ilişki testinden, psikolojik sermayenin örgütsel bağlılığa etkisini ortaya koymak için ise basit ve çoklu regresyon analizinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to investigate the relationship between teachers' positive psychological capital perceptions and their organizational commitment. The research is a relational survey model that is based on a quantitative method. The sample constitutes 6746 teachers working in preschool, elementary school, junior high school and secondary school (high school) institutions in Şırnak province during 2016-2017 Education - Academic Year. The difficulty in reaching the target school, the time and the cost were taken into account to represent the sample. The sample was selected by using simple random sampling, and 608 scales distributed using this sampling method. The“Positive Psychological Capital Scale”developed by Tösten and Özgan (2014) in order to determine the positive psychological capital perceptions of teachers in this research is defined as the“Organizational Commitment Scale”adapted to Turkish Language by Yeşilyurt (2015) developed by Allen and Meyer (1990) in order to determine organizational commitment of teachers. In the analysis of the data, statistical package program was used. The internal consistency was examined for the reliability of the study. For descriptive analyses, arithmetic mean, standard deviation, percentage and frequency values were extracted and comparative difference tests were performed on group differences. Simple ad multiple regression analyses were used to reveal the relationship between psychological capital perceptions and organizational commitment of teachers, and the effect of psychological capital on organizational commitment.