Marka Hukukunda ayırt edicilik ve markanın ayırt ediciliğinin zedelenmesi
Distinctiveness in Trademark Law and blurring of the trademark
- Tez No: 462126
- Danışmanlar: PROF. DR. RIZA AYHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Marka hukukunda ayırt edicilik, markanın tanımında yer alan bir unsur olmakla birlikte, ayrıca markanın önemli bir fonksiyonudur. Bununla birlikte, sadece başvuru tescil aşamalarında değil; markanın var olduğu süre boyunca ihlâl ve marka başvurularına karşı itirazlarda da göz önüne alınması gereken temel bir konudur. Bu çalışmanın amacı, markadaki ayırt edicilik tespitlerinin mümkün olduğu kadar objektif görüş ve ilkeler çerçevesinde değerlendirilmesine katkıda bulunmaktır. Anılan ilkeler, marka hukukunun her aşamasında ayırt ediciliğin ne şekilde saptanabileceğini gösterebilmek için; AB, ABD, yabancı ülkelerin iç hukuk düzenlemeleri, ülkemiz mevzuatıyla irdelenerek belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca ülkemiz mevzuatı, 1995 yılından günümüze kadar olan süreçte yürürlükte olan 556 sayılı Kanun Hükmündeki Kararname ile 10.01.2017 tarihli 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu kapsamında karşılaştırılmalı olarak açıklanmıştır Anahtar Kelimeler : Marka, ayırt edicilik, zedelenme
Özet (Çeviri)
The distinctive character is a factor in the definition of the trademark as well as being a function of the same. Besides, the distinctiveness is a factor to be taken into account not only in the stages of application and registration but also in the violations and objections to other trademark or trademark applications made as long as the trademark exists. The objective of this study is to contribute to assessment of the distinctiveness findings in the trademark as much as possible on the basis of objective opinions and principles. In order to show the ways of detection of distinctiveness in every stage of trademark law, said principles are tried to be determined by examining the internal regulation of EU, USA and other foreign countries with Turkish legislation, and classified by national-international judicial and patent-trademark Office decisions. In addition, Turkish legislation is explained comparatively within the scope of Decree Law No. 556 in effect from 1995 till today and the Industrial Property Law No. 6769 dated 10.01.2017. Key Words : Trademark, distinctiveness, blurring