II.Meşrutiyet reformları
II. consti̇tuti̇onal Monarchy
- Tez No: 462127
- Danışmanlar: PROF. DR. HALE ŞIVGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Genel bir ifade ile bakıldığında; iyileştirme, düzeltme anlamları taşıyan“reform”kelimesi Osmanlı Devleti'nin yenileşme tarihinde çok kullanılan bir ifade olmuştur. Reform kelimesi, Osmanlı yenileşme ve modernleşme tarihi içerisindeki nihai soluğunu 24 Temmuz 1908'de II. Meşrutiyet'in ilan edilmesiyle almıştır. Zira bu tarihten itibaren artık Anayasal ve Parlamenter sistem, Osmanlı'nın devlet yönetiminde etkin hale gelmiştir. Nitekim II. Meşrutiyet'in ilanı ile açılan Osmanlı Parlamentosu yoğun bir yasama dönemine girmiş ve Meşruti ve Parlamenter sistemin gerekliliklerini bir an evvel yerine getirmek için çalışmaya başlamıştır. Her ne kadar 1908-1918 arası dönemde içeride ve dışarıda meydana gelen siyasi ve askeri gelişmeler nedeniyle ülkede buhranlı günler yaşanmış olsa da bu dönemde hayata geçirilen reformlar Türk siyasi tarihine derin izler bırakmıştır. Çıkarılan kanunnameler ve nizamnameler ile sosyal, kültürel, ekonomik, eğitim, askeri, basın ve yayın, hukuk, idari, güvenlik, sağlık gibi daha sayabileceğimiz pek çok alanda reform hareketleri gerçekleştirilmiştir. Söz konusu alanlarda yapılan reformlar sayesinde Osmanlı Devleti, başta siyasi, sosyal ve kültürel olmak üzere birçok alanda ilkleri yaşamıştır. Ayrıca II. Meşrutiyet reformları sadece kendi dönemine ses getirmekle kalmamış Türkiye Cumhuriyeti için de büyük bir birikim ve tecrübe sahası olmuştur. Nitekim.“II. Meşrutiyet Reformları”adlı tez çalışmamızı; başta Meclis Zabıt Cedideleri olmak üzere dönemin gazetelerinden, dergilerinden ve de günümüzdeki telif ve tetkik eserlerinden derlediğimiz bilgilerle tamamlamış bulunmaktayız. Anahtar Kelimeler : II. Meşrutiyet, Reform, Parlamenter Sistem.
Özet (Çeviri)
In general the word“Reform”, which has the meanings of innovation and correction, has become a statement which was frequently used during the innovation history of the Ottoman Empire. The word“Reform”has taken on July 24th, 1908 its final shape within the modernisation and innovation history of Ottoman Empire via the announcement of the II. Constitutional Monarchy as beginning from this date the Constitutional and Parliamentary System became affective within the Ottoman Empire Government. So that with the announcement of II. Constitutional Monarchy the Ottoman Parliament has begun to a very intensive legislative session and started to work to meet the requirements of the Constitutional and Parliamentary System as soon as possible. Although political and military developments between 1908-1918 occurred domestic and out of the country caused the country to be in crisis, the reforms that put into practice in this period of time has left deep impacts on the Turkish Political History. With the introduced law-books and regulations reform movements had been put into practice on social, cultural, economic, education, military, press, legal system, administrative, safety, health etc. branches and moreover to be counted. Due to the reforms conducted on the mentioned areas the Ottoman Empire has lived the“Firsts”on a lot of areas, starting from legal, social and cultural areas. Furthermore, the Reforms of II. Constitutional Monarchy had an influence not only for its own time period but also became a very big experience and background information area for the Republic of Turkey. Thus we have completed our thesis study named“Reforms of II. Constitutional Monarchy”with information that we have compiled firstly from News Bulletin of Council Minutes, newspapers and magazines of that time period and today's copyright and observation works. Anahtar Kelimeler : II. Constitutional Monarchy, Reform, Parliamentary System.