Türk kamu yönetiminde stratejik yönetim ve politiği: Bir kamu kurumu örneğinde
Strategic management and its critic in turkish public administration: For a public institution as an example
- Tez No: 462140
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Kamu yönetimi disiplini ve uygulamalarını etkileyen birçok yeni yaklaşım bulunmaktadır. Bu çalışmada söz konusu yeni yaklaşımlardan yeni kamu yönetimi anlayışı, yönetişim, performans yönetimi ve kurumsal risk yönetimi konularına kısaca değinilmiş, stratejik yönetim konusu ise etraflıca ele alınmıştır. Genel olarak kamu yönetimini etkileyen yeni yaklaşımların hemen hepsi yeni kamu yönetimi anlayışı ile ilişkili olup, stratejik yönetim anlayışını ise tamamlayıcı niteliktedir. Türk kamu yönetimini de yakından ilgilendiren bu yeni yaklaşımlardan stratejik yönetim anlayışı 5018 sayılı kanun ve diğer bazı düzenlemeler ile yasal zemine kavuşmuştur. Bu çalışmada bir kamu kurumu örneğinden hareketle Türk Kamu Yönetiminde Stratejik Yönetim ve Politiği konusu ele alınmıştır. Örnek olarak ele alınan kamu kurumunda stratejik yönetim konusunda etkili olabilecek unvanlarda çalışanlara anket uygulanarak, elde edilen veriler analiz edilmiş ve değerlendirilmiştir. Bu çalışma sonucunda Türk kamu yönetiminde stratejik yönetimin doğru algılanması konusunda ve stratejik yönetimin stratejik planlama, uygulama ve değerlendirme aşamalarında önemli mesafeler kat edildiği görülmüştür. Ancak bazı sorunlu alanların halen devam ettiği, dolayısıyla tek tek kamu kurumları düzeyinde ve devlet düzeyinde dikkate alınması ve geliştirilmesi gereken hususlar bulunduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın sonucunda Türk kamu yönetiminde stratejik yönetim anlayışının başarılı bir şekilde uygulanması için sorunlu alanlar belirtilerek iyileştirme önerilerine yer verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Strateji, Stratejik Plan, Stratejik Yönetim, Kamu Yönetimi, Yeni Kamu Yönetimi
Özet (Çeviri)
There are many new approaches affecting the discipline and practices of public administration. In this study, new public management understanding, governance, performance management and enterprise risk management are briefly mentioned while strategic management is discussed in detail. Generally, almost all of the new approaches affecting the public administration are related to new public management concept and complete the strategic management concept. The strategic management approach, one of these new approaches closely related to the Turkish public administration, has reached the legal basis with Law No. 5018 and some other regulations. In this study, the subject of Strategic Management and Its Critic in Turkish Public Administration was discussed by benefiting from a public institution taken as an example. A questionnaire survey was conducted of all executive staff in the example institution and the results of the questionnaire survey were analyzed and evaluated. According to the results of this study, it has been observed that important distances have been covered on the perception of strategic management in Turkish public administration and strategic planning, implementation and evaluation stages of strategic management. However, it has been found that some problematic areas still exist, and therefore it has been determined that there are points to be taken into consideration and developed at the level of individual public institutions and at the state level. As a result of the study, in order to apply the strategic management approach in Turkish public administration successfully, suggestions for improvement were given by indicating problematic areas. Key Words : Strategy, Strategic Plan, Strategic Management, Public Administration, New Public Management