Türkiye'nin enerji kaynakları ve nükleer enerji politikaları: Gazi Üniversitesi öğrencilerinin nükleer enerji algısı
Energy sources and nuclear energy policies in Turkey: Nuclear energy perception of the students in Gazi University
  1. Tez No: 462141
  2. Yazar: ORKUN GÜNEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET KAVRUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Kamu Yönetimi, İşletme, Energy, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Dünyanın nüfusunun hızlı artışı ve her alanda artan teknoloji kullanımı, enerji gereksiniminin her geçen gün artmasına yol açmaktadır. Fosil kaynaklı enerji üretim hammaddeleri rezervlerinin hızla düşmesi, bu yakıtların oluşma süreçlerinin milyonlarca yılı bulması insanları farklı enerji kaynakları arayışına yönlendirmiştir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının mevsimsel tutarsızlıkları, bu kaynakların tam verimle kullanılmasını engellemekte, toplam enerji tüketimi içerisinde payları beklenilen seviyelere çıkamamaktadır. Bütün bu nedenler nükleer enerjiye yönelmeyi zorunlu bırakmaktadır. Nükleer enerji üretimi, diğer enerji üretim tesislerinin kuruluş alanından çok daha az yer kaplayarak çok daha fazl enerji üretimi anlamına da gelmektedir. Ancak nükleer enerji üretimi, beraberinde önemli riskler de getirmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, üniversite öğrencilerinin nükleer enerjinin riskleri ve faydaları hakkındaki algılarını belirlemektir. Bu amaçla Gazi Üniversitesi'nin Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler'de okuyan 688 öğrencisi ile veri toplama çalışması yapılmıştır. Veri ölçme aracı olarak Nükleer Enerji Hakkında Riskler ve Faydalar – NERF ölçeği kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda üniversite öğrencilerinin nükleer enerjinin risklerini faydalarından daha yüksek oranda algıladıkları; öğrencilerin okudukları fakültenin nükleer enerjinin riskleri ve faydaları konusundaki düşüncelerine etki ettiği; cinsiyet ile nükleer enerjinin risk ve faydalarına yönelik görüşler arasında anlamlı bir ilişki olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Ayrıca nükleer enerji hakkında bilgi edindikleri kaynaklardan hangilerine ne derecede güvendiklerini bulmak üzere 16 kaynak üzerinden öğrencilerin bilgilerine başvurulmuştur. Elde edilen sonuçlara göre öğrenciler en çok üniversitelerde nükleer enerji konusunda çalışmalar yapan bilim adamlarına güvenmektedirler. Anahtar Kelimeler : Enerji, nükleer enerji, nükleer santraller, enerji politikaları
Özet (Çeviri)
Faster increasing of the world population and using the technology everywhere give rise to increase the energy needs each day. Faster decreasing in reserve of energy producing from fossil and the longer formation processes of these type fuels lead to human beings to seek for different energy resources. Seasonal inconsistency of renewable energy resources obstructs usage of them at full efficiency and the usage shares of renewable energy cannot rise the expected level in the total energy consumption. All these factors make it necessary to turn to nuclear energy. Producing nuclear energy also means the more energy production since its production facility occupies less places compared to others. However, producing nuclear energy brings important risks with together. The main aim of this work determines the perception of university students about the benefits and risks of the nuclear energy. In this direction, data are collected from 688 students of Institute of Science and Social Science in Gazi University. As data scaling tool, NERF (Scaling tool of Risks and Benefits about Nuclear Energy) is used. With respect to analyses that have been done, it is concluded that the perception of university students about the risks of nuclear energy is higher than that of its benefits; the faculties affect their student's opinions about the benefits and risks of the nuclear energy; there is significant relation between the gender and the student's opinion about the benefits and risks of the nuclear energy. Furthermore, to determine which resources about the nuclear energy are good and how much students trust on them, the students' opinions were also taken through 16 sources. With respect to the results obtained, students trust on the scientists who conduct research about nuclear energy. Key Words : Energy, nuclear energy, nuclear power plant, energy policies