Ulûm-u İktisâdiye ve İçtimâiye Mecmuası'nın Türkiye'de laik düşüncenin gelişimine etkisi
The influence of Ulûm-u iİktisâdiye ve iİçtimâiye Journal on the development of secular thought in Turkey
- Tez No: 462148
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ŞERİF KAYMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
1908 yılından başlayarak 1911 yılına kadar yayınlanan Ulûm-u İktisâdiye ve İçtimâiye Mecmuası'nın düşünce tarihimizde önemli bir yeri vardır. Dergi, Batıcı ve pozitivist düşüncelere yer vermiş ve Osmanlı aydınında laik düşüncenin temelini atmıştır. Bunun da ötesinde, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin laik düşünsel yapısını etkilemiştir. Bu çalışmada, Ulûm-u İktisâdiye ve İçtimâiye Mecmuası'ndaki makalelerde ele alınan konuların hangi açılardan laik düşünceye etki ettiği ve etki düzeyinin ne olduğu, incelenen dönemlerdeki uygulamalarla paralellik gösterip göstermediği araştırılmıştır. Buna göre, derginin laik düşünceye etkisi olan başlıca görüşlerin pozitivist, evrimci, bireyci ve organik toplumcu görüş olduğu saptanmıştır. Derginin İttihat ve Terakki hükümetinin ve daha sonra Cumhuriyet Türkiyesi'nin gerçekleştirdiği laik reformlara hukuksal, sosyo-ekonomik, eğitimsel ve siyasal açıdan düşünsel bir altyapı oluşturduğu açıklanmıştır. Anahtar Kelimeler : Ulûm-u İktisâdiye ve İçtimâiye Mecmuası, laiklik, devlet,pozitivizm, Yeni Osmanlılar, Jön Türkler, İttihat Terakki, Cumhuriyet Halk Partisi
Özet (Çeviri)
Ulûm-u İktisâdiye ve İçtimâiye Journal, which was published from 1908 to 1911 has a special position in Turkey's political thought. The Journal embodied especially the Western positivist ideology and founded the roots of secular thought among Ottoman intellectuals at the time. Furthermore, it had significant impacts on the new secular system of the Republic of Turkey, as well. This study investigates in what respects and to what extent the articles published in this Journal influenced the development of the secular thought in Turkey. Moreover, the study inquires as to whether there were parallelism with the real practice. The result of the study shows that the mainstream ideology having influenced the secular thoughts was organic solidarity based, positivist, evolutionist and individualist view. The study also demonstrates how the Journal stood as the legal, socio-economical, educational and political foundation for the secular reforms introduced by first the İttihat ve Terakki government, and later the Republic of Turkey. Key Words : Ulûm-u İktisâdiye ve İçtimâiye Journal, Secularism, Ottoman State,Government, Positivism, Young Ottomans, Organic Solidarity,Reforms, Republician People's Party, İttihat ve Terakki